Hipertansiyonun Ölümcül Yanları

Foods-that-Lowers-Blood-Pressure

Uzmanların iddaasına göre insan ölümlerinin dörtte biri hipertansiyon veya hipertansiyonun yol açtığı hastalıklardan meydana geliyor. Türkiye de her üç kişiden birinin hipertansiyon olduğu düşünülüyor.

Peki bu hastalığı ciddi bir sorun haline getiren durumlar nelerdir ?

Malesef ne kadar uyarılsak da bir huyumuzdan vaz gecmiyoruz. Bilincsiz ilac kullanmından bahsediyorum. Bence bu kolay ulasilan ve icinde tam olarak ne oldugu bilinmeyen ilaclar iyi gelmiyor insana, insanlar iyi geldigine inaniyor. Doktor kontrolunden gecmeden ilac kullanmak hic mantikli degil. Bu gun her hangi bir ortamda basim agriyor dediginiz taktirde size ilac uzatan insanlari gormek mumkun. Ayrica bakkal tarzi yerler de satilan ilaclarin sahte olma ihtimali de cok yuksek. Siz siz olun bu yanilgilara dusmeyin. Neticesinde hipertansiyonu destekleyecegini kestiremeyiz. Hazir toplumsal bir soruna deyinmisken, doktora gitmeyen insanlar, doktordan igneden korkan insanlar var. Bu korkulari yenmek icin buyuk bir hastalik yasamayi beklemeyin. Aksine kucuk rahatsizliklar yasadiginiz da muaine olarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Turkiye de hiper tansiyon hastasi olan kitlenin sadece üc de biri kan basincini kontrol ediyormus. Yarisi hiper tansiyon oldugunun farkinda ve yarisi da bilincsiz ilac kullanarak gecistirmekte bu durumu. Olaya bu pencereden bakinca neden boyle bir sorunun bu durumlara geldigi net bir sekilde gorulmekte. Bu olayın önüne gecmek istiyorsak oncelikle bilincli ve duyarli olmak ve boyle nesiller yetistirmek zorundayiz. Okullardan baslayarak temel bir duyarlilik egitimi verilmeli gelecek nesillere. En azindan benim dusuncem bu.

Kan basincını ölçen tansiyon cihazlarinin dogru veya yanlis veriler gostermesi hayati onem tasiyormus. Uzmanlar bunu bildirirken belkide bu urunleri ureten firmalara gonderme yapmakta olabilir. Her cihaz dogru veri gosterse bu uyariya da gerek duyulmazdi kanaatindeyim. Madem uretenler gerekli ozeni gostermiyor bazen, bu durumda is tuketenlere dusmekte. Bu cihazlari alirken dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Bir cok cihazla olcerek ve alinan verileri denetleyerek bilinci bir tuketici olabiliriz. Olmaliyiz ve olmayanlari oldurmak icin caba sarfetmeliyiz.

Bir cok hastaligin zeminin de hipertansiyon yatmaktadir. Bu hastaliklar damar tikanikligi, inme, kalp krizi, görme yetisini kaybetme durumu gibi yenilir yutulur cinsten hastaliklar degil. Dogru tansiyon olcmenin bu hastaligin teshisinde veya onleminde buyuk rolu vardir. Tedbirinizi alin.

Ölçüm yaparken yanlış sonuç çıkmasına neden olan durumlar hakkinda bir kac bilgi vermek istiyorum. Kisi eger olcum yapmadan once yeteri kadar dinlenemezse bu yanlis bir sonuc cikmasina neden olabilir. Ciplak kol olmadan, veya ölçüm esnasında elin yumruk olmasi ve kisinin konusmasi durumunda yine yanlis sonuclar cikabilmektedir. Bunlara ozen gostermekte buyuk derecede fayda vardir.

Saglicakla kalin keyifli forumlar