Hipertansiyonu Düşürmek İçin Ne Yemeli


(Tarık Ersöz) #1

Hipertansiyon kronik bir şekilde kan basıncının yüksek olması durumuna verilen isimdir. Tansiyonun yükselmesinin pek çok çeşitli nedeni olabilir. Peki, yüksek tansiyonu kontrol altına alabilmek için ne yapmak gerekir?

Kişinin yaşı, kalıtsal açıdan yüksek tansiyona yatkın olması ve bedensel özellikleri hipertansiyon şikayetinin kronik olup olmadığı ile yakından ilişkilidir. Tansiyonun kontrol ve takip altına alınabilmesi için bir gün içerisinde farklı zamanlarda 3 kez ölçülmesi gerekir. Normal tansiyon değeri küçük tansiyon için 9, büyük tansiyon için 14 olmalıdır. Bu değerlerin üzerinde ise yüksek, altında ise düşük tansiyon olarak değerlendirilmektedir. Yani 14/9’un üzerindeki bir değer kişinin yüksek tansiyon ya da hipertansiyon olduğunu göstermektedir. Tansiyonun en önemli nedeni aileden gelen kalıtsal genlerdir. Bunun dışında stres, yaşam tarzı, beslenme şekli, hareketsizlik, şeker hastalığı ve kilo da tansiyonun tetikleyicisidir. Hipertansiyon, beyindeki kılcal damarların çatlamasına, beyin kanamalarına, boyun damarlarının kireçlenmesine sebep olan çok yaygın ve son derece tehlikeli bir hastalıktır.

Tansiyonun kontrol altına alınabilmesi ve düşürülebilmesi için doktor kontrolü son derece önemlidir. Peki, yüksek tansiyonun düşürülebilmesine yardımcı olan yiyecek ve bitkiler nelerdir?

Halk arasında bu konu ile ilgili pek çok rivayet dolanmaktadır. Sarımsak da halk arasında tansiyonu düşüren besinler arasından biliniyor. Ancak sarımsak ve soğan tansiyonu düşürmez ayarlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin yemeklerde bol miktarda sarımsak ve soğan tüketmesinde fayda vardır.

HiperTansiyon ile Savaşmak Zor Değil!

• Yağlı ve yağda kızartılan besinler, et ve etten yapılmakta olan salam, sucuk pastırma gibi ürünler, sakatatlar, hamur tatlıları ve hamur işlerinden uzak durulmasında fayda vardır.
• Tansiyonu düşürücü özellikte olan sebze yemekleri ağırlıklı olarak tercih edilmelidir. Yemeklerde sıvı bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Katı yağlardan uzak durulmalı.
• Yemeklerde tuz azaltılmalı hatta hiç kullanılmamalıdır.
• Posalı, magnezyum ve potasyum içerikli beslenmek faydalı olacaktır.
• Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
• Hafif egzersizler yapılmalı ve stresten uzak durulmalıdır.
• patates, domates, kuru üzüm, fasulye, incir, portakal, kurutulmuş kayısı, avokado, karpuz, kavun ve üzüm gibi besinler tansiyonun kontrol altına alınmasında önemli bir rol oynar.
Peki, sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Tecrübelerinizi paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.