Hiç güneş yüzü görmedi

9 yaşındaki Davut, SMA hastası… Bir tür kas hastası olan Davut, solunum cihazına bağlı yaşıyor ve hortum aracılığıyla besleniyor.

Bu hastalığın belli bir tedavisi yok ancak oldukça pahalı olan bir ilacı kullanarak Davut solunum cihazından ayrılması mümkün olabilir.

Küçük Davut, elektrikle çalışan solunum cihazına bağlı olması nedeniyle, güneş yüzü görmüyor. Yaşıtları gibi koşup oynayamıyor; sadece yanına dizilen oyuncaklarına bakıyor. Huriye ile Abdulbaki Er çifti, oğulları Davut’un yaşam kalitesinin artırmak için çaba gösteriyor.

Düzenli bir işi olan Abdulkadir Er’in gücü, sadece ailesini geçindirmeye yetiyor. Davut’un bakımı için her ay yaklaşık bin Türk Lirası harcama yapılıyor. Davut’un bakımı, duyarlı vatandaşların yardımlarıyla mümkün oluyor. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan aileye, yasalar gereği Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip çıkması gerekiyor.

Oldukça pahalı olan ilaca Türkiye’nin onayı gerekiyor Er çifti, Davut’u makineden ayıracak olan 600 bin Türk Lirası değerindeki ilaca kavuşmak için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan haber bekliyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, oldukça pahalı olan bu ilaç için sadece Türkiye’deki 114 kişiye destek olabildi.

Gözü yaşlı anne Huriye Er, SMA tedavisinde kullanılacak ilacı alacaklar listesinde oğlu Davut’un 115’inci kişi olmasını umutla beklediğini belirtti. Huriye Er, oğlu Davut 3 aylık bebekken solunum güçlüğü yaşadığını ve Türkiye’de yapılan tetkikler sonucunda SMA teşhisi konulduğunu söyleyerek, 9 yıldan bu yana mücadele verdiklerini ifade etti.

Oğlunun bakımı için duyarlı vatandaşların destek olduğunu ifade eden Huriye Er, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Abdullah Akbaş’ın da yıllardır parasız bakım hizmeti verdiğini belirtti. Huriye Er, 9 yıldan bu yana oğlunun hiç dışarıya çıkmadığını, güneş yüzü görmediğini söyleyerek, oğlunun solunum cihazından ayrıldığı günü görmeyi diledi.