Hastanıza Uygun Ev Tipi Mekanik Ventilatör Cihazı Hangisi?

Hastanıza Uygun Ev Tipi Mekanik Ventilatör Cihazı Hangisi

Spontan solunumu olmayan veya solunum güçlüğü çeken hastaların solunum işlemini yapay olarak yapan cihazlara mekanik ventilatör cihazı denir. Cihazla birlikte yapılan yapay solunum işlemi, invasiv (trakeostomi ya da endotrakeal tüp ile) veya non-invasiv (maske) olarak gerçekleştirilebilir.

Ev Tipi Mekanik Ventilatör Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev tipi mekanik ventilatör seçilirken dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerin başında cihazın kalitesi, batarya kapasitesinin yüksek olması, sensör hassasiyetlerinin maximum miktarda olması, çalışma esnasında ses seviyesinin minimum oranda olması, cihazın ventilasyon modlarının çeşitliliği gelir.

Cihazın kalitesi bu anlamda çok önemli rol oynamaktadır. Uzun vadede ventilasyona ihtiyaç duyacak hastalar için kaliteli bir cihaz, sıkıntısız tedavi süreci anlamına gelmektedir. Aynı zamanda cihazın 7/24 teknik servis hizmetinin bulunması, gece saatlerinde yaşayacağınız herhangi bir problemin deneyimli klinisyenler tarafından giderilebilmesi bu süreçte önemli rol oynamaktadır.

Batarya kapasitesinin yüksek olması avantajı herhangi bir elektrik kesintisinde cihazın başka bir güç kaynağına ihtiyaç duymaksızın uzun süreli ventilasyon işlemini yerine getirmesi demektir.

Sensör hassasiyetlerinin maximum seviyede olması avantajı, olası devre kaçaklarında veya yüksek ventilasyon basıncında yazılı veya görsel uyarılarda bulunarak oluşan hataya hızlı müdahale etmenizi sağlar.

Çalışma esnasındaki ses seviyesinin minimum oranda olması ventilasyon işlemi sırasında oluşan gürültünün hastayı veya hasta yakınını rahatsız etmemesini sağlayacaktır.

Hastanızın genel durumu değiştiğinde ve buna bağlı olarak farklı modlarda tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. Seçeceğiniz cihazın ventilasyon modlarının çeşitliliği, farklı ventilasyon modlarına ihtiyaç duyduğunuzda aynı cihaz ile tedaviye devam etme olanağı sağlayacaktır. Böylece genel durum değişikliğinde farklı bir cihaza ihtiyaç duyulmayacaktır.