Hastalıklarla Boğuşan Kızılca Ailesi Yardım Bekliyor

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde yaşayan yüze 80 kalp yetmezliği olan Recep Kızılca ile yüzde 90 MS hastası ve yatalak olan eşi Sevda Kızılca yetkililerden yardım istiyor.

Kocaeli’nin Çayırova İlçesi Çayırova Mahallesi 5213 Sokak’ta yaşayan Kızılca ailesi geçirdikleri rahatsızlıklar nedeniyle zor durumda kaldı. 6 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonrasında yüzde 80 oranında kalp yetmezliği ile yaşamını sürdüren Recep Kızılca, eşi de yatalak hasta olunca çaresiz kaldıklarını belirtti. Rahatsızlığı nedeniyle, yüzde 90 oranında MS hastası ve yatalak olan 46 yaşındaki eşi Sevda Kızılca’nın bakımıyla birlikte ev işlerini yapmakta güçlük çeken Recep Kızılca, yetkililerden yardım istedi. 4 katlı bir apartmanın giriş katında yaşayan Kızılca, aldığı bin 170 TL emekli maaşı ile çok zor şartlarda yaşadıklarını belirtti.

“Ben çaresizim, yardım istiyorum”

Eşi ile kendisinin tedavi edilmesini istediğini belirten Recep Kızılca, “Benim yüzde 80 kalp yetmezliğim var. Eşim yüzde 90 MS hastası ve yatalak. Bakanımız yok, eşimle bana öncelikli olarak bir tedavi istiyorum, bakıcı istiyorum. Belediyeye başvurdum, kaymakamlığa başvurdum hiçbir sonuç çıkmadı. Hiç kimseden bir yardım alamadım. Sosyal güvenlikten gelip eşimi alıp bir bakım evine götürdüler. 23 gün oldu eşini gel al götür diyorlar. Ben eşime bakamıyorum, yüzde 80 kalp yetmezliğim var. Oturduğum ev çok rutubetli. İnanılmaz derecede hastayız ikimizde. Eşim yüzde doksan MS hastası, konuşamıyor, ekmeğini kendi yiyemiyor. Bir tane yumurtayı bile ben soyup veriyorum. Ben böyle bir çaresizim, yardım istiyorum” dedi.

“Yalnızız, Allah’tan başka kimsemiz yok”