Hasta yakınları motivasyonlarını nasıl arttırır?

Hasta yakinlarinin motivasyonu nasil artar? Aslinda cok zor bir soru. Cunku her insanin ic dunyasi ayni degil. Bu gun suan su saniye hayata dolu dolu bakan insanlar oldugu kadar bombos bakan insanlarda var. Yani bu durumda soylediklerim bazilari icin ise yarar faydali olabilirken bazilari icin hicbirsey ifade etmeyen seyler olabilir. Ama gonul isterki fayda gorebilecek kitlelere ulasalim. Simdiden saglikli ve keyifli bir konu olmasini dilerim.

Motive olmak, motive edilmek.

Bu iki kelimenin arasinda cok ince bir cizgi vardir. Motive olmak, kisinin kendini motive etmesi, motive edilmek ise kisiyi sevdiklerinin motive etmesi anlaminda. Nice insanlar gordum, mutlu olmak icin kimseye ihtiyaci yoktu, nice insanlar gordum herkesi vardi mutlulugu yoktu. Diye bir misra takilmisti gozlerime. Suan onu animsiyorum. Bu durumda iki sekilde inceleyebiliriz hasta yakinlarinin kendilerini nasil motive edeceklerini.

Bir ihtiyacin varmi?

Evet, belkide bir hasta yakinin en cok duymaya ihtiyac duydugu kelime budur. Yalniz hissettirmemeliyiz insan olarak bu durumda olan sevdiklerimizi. Eskiden çam sakızı çoban armağanı diye bir sey vardi. Simdi baktigimizda ise ne çam kaldı nede çoban. Herkes kendi derdine yaniyor ve gozu kimseyi gormuyor. Bu durumda insanlardan duyarlilik beklemek guc ancak insanligin ölmedigine inananlardansaniz, bir ihtiyaci olabilecek insanlara bir ihtiyacin varmi diye sorun. Hic bir sey yapmasaniz dahi yaninda oldugunuzu gostermek motive edici bir harekettir.

Kişi kendini tanımalı

Konunun basinda herkesin ayni dusunmedigini ve ayni ruh hali icinde olmadigini vurgulamistim. Ayni bu konu gibi kisilerin motive kaynagi da farkli olabiliyor. Yani motive ihtiyaci duyan bir insan kendini iyi tanimali. Nelerden guc aldigini iyi kestirebilmeli. Yani kendi adima konusmam gerekirse ben bir sorun ile karsilastigim zaman hadis-i serif okurum. Bana iyi gelir, akil veriri, huzur verir. Ancak inancsiz bir insan icin bu durum soz konusu olabilirmi? Iste bu yuzden kisi kendini iyi tanimali ve nereden guc aldigini iyi bilmeli.

Hastaligi iyi taniyin.

Hastanizi tanimak kadar hastaligi da iyi tanimak gerekir. Bir deprasyon hastasi ile nasil ilgilenilir mesela ? Veya bir kanser hastasi ile ? Kendi cozumlerinizi uretin ama bunun yani sira, artik standart olmus yontemleri inceleyin. Hastaliga daha once yalakalanmis ve o hastaligi yenmis insanlarin hayat hikayelerini arastirin. Guzel bir kaynak iyi bir fikir belki sizi mutlu edebilir.

Etkinlikler yapılmalı

Belki boyle bir etkinlik vardir. Belkide yapilmistir. Ben guncel olarak haber takip eden bir insanim boyle bir haber hic gozeme takilmadi. Benim etkinlikten kastim hasta yakinlarina ozel bulusmalar olabilir. Butun hasta yakinlarini bir araya gelebilir. Herkes hayat hikayesini veya kendinden bir ani anlatabilir. Motive bozuklugunun baslica sebebi neden butun bunlar beni buluyor sorusudur. Basimiza bir felaket geldigi zaman sadece bizim basimiza gelirmis gibi bir hissiyat olusur. Bunu yenmek icin dunyada bizden daha kotu durumda olan insanlarla bir araya gelmek, iyi bir adim olsw gerek.

Siz bu konuyla alakali ne dusunuyorsunuz?

Herkesin bu konu hakkinda dusuncesi ve bir fikri olabilir. Bu platformun en guzel yani insanlari bir araya getirmesi. Herkesin faydali isler yapmaya meyilli olmasi. Sizlerde dusuncelerinizi bu baslik altinda toplarsaniz konu meyve vermis olacak. Bazi konular bir hayli okunma aliyor. Yorum vs gelmesede gerekli kitlelere ulastigini ve fayda goruldugunu dusunuyorum. Nice guzel konulara diyerek konumuzu noktalayalım. :slight_smile:

Herkese saglikli gunler keyifli forumlar.

Aynen size katılıyorum

1 Beğeni