Hasta Bezi Yara Yapar Mı?

Hasta Alt Bezi Yara Yapar Mı

Hasta bezleri genel olarak idrar kaçırma vb. gibi durumlar nedeni ile kullanılan bezler olmaktadır. Emme güçleri ve kokuyu hapsedebilme özellikleri ile ihtiyaç sahibi kimseler tarafından tercih edilmektedirler.

Hasta Bezleri Herhangi Bir Yaraya Neden Olur Mu?

Hasta bezleri genel olarak bakıldığın da bireyler de herhangi bir yaraya sebebiyet vermemesi gerekmektedir. Bunun ile birlikte kalitesiz bezler bireyler de yaralara sebebiyet verebilmektedir. Bireyler de yara oluşmasının tek sebebi ise hasta bezleri olmaya bilir. Kalitesiz hasta bezlerinin yanı sıra sürekli olarak yatıyorsa yatak ile ilgili bir durumdan da bu yaralar meydana gelebilmektedir.

Hastaların yatakları temiz tutulmalı gerekli özen ve itina gösterilmelidir. Böylece hastalar üzerinde meydana gelebilecek sıkıntılar en az indirilmiş olunmaktadır. Hasta bezlerinin de kalitelileri ve hastayı rahatsız etmeyecek yapıda olanları tercih edilmelidir böylece hastalar da yara oluşumu riski en aza indirilmiş olunmaktadır.

SGK Hasta Bezlerine Ödeme Yapar Mı?

SGK hasta bezlerine ödeme yapmaktadır. Hastaların, idrarını tutamayan yaşlıların en büyük yardımcılarından bir tanesi hata bezleri olmaktadır. Hasta bezlerinden ile özellik ile yaşlılar ve temelli ya da belli bir kaza sonucu belli bir dönem idrar sorunu yaşamakta olan bireyler faydalanmaktadır. SGK hasta bezleri için günlük olarak KDV dahil olmak üzere 4.248 Türk Lirası ödeme yapmaktadır.

SGK aylık olarak 120 adet bez için bireylere ödeme yapmaktadır. SGK’nın bu hizmetinden faydalana bilmek için istenilen belgeler ile birlikte SGK ya başvuru yapılması gerekmektedir. SGK ödemeyi sigortalı kişinin hesap numarasına yapmaktadır. Eğer hesap numarası yok ise kişinin TC kimlik numarası üzerinden Ziraat bankasına ödeme gerçekleştirilmektedir.

Hasta bezleri için reçeteler doktorlar tarafından yazılmaktadır. Genel hastanede görevine devam eden doktorlar ile birlikte sağlık ocakların da hizmetlerine devam etmekte olan doktorlar da bireylere hasta bezi reçetesi yazabilmektedir.

SGK çocuklar için de hasta bezi ödemesi yapmaktadır. İki yaşını yani yirmi dört aylık bir süreyi doldurmuş olan çocuklar için SGK ödeme yapmaktadır. Alt bezler böylece iki yaşını doldurmuş çocuklar için alına bilinmekte ve de kullanıla bilinmektedir.