Hasta Bakan Kişilere Tavsiyeler


(İREM AKKAYA) #1

Evde hasta bakmak oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle de bakımından sorumlu olduğunuz hasta kanser, demans, parkinson, felç gibi psikolojik ve fiziksel çöküntüye sebep olan hastalıklar ise durum daha zordur. Üstesinden gelebilmek için öncelikle güçlü olmak ve hastayla birlikte kendi sağlığına da odaklanmak önemlidir. Yaşanan psikolojik atmosferi hastaya hissettirmemek için arka planda rahatlatıcı önlemler almak da gerekmektedir. Peki, genel çerçevede hasta bakan kişilere önerilebilecek tavsiyeler nelerdir?

1. Psikolojik Destek Alın

Özellikle ismini zikretmiş olduğumuz zorlu süreç gerektiren hastalıklardan birine sahip olan bir hastanın bakımından sorumluysanız ve bu hasta size oldukça yakınsa psikolojik sıkıntıların da ortaya çıkacağı su götürmez gerçektir. Bu sebeple hasta bakan kişinin ruh sağlığı oldukça önemlidir. Bu süreçte yaşamış olduğu psikolojik sıkıntılar, depresyon, panik atak gibi hastalıkları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle süreç başlamadan önce ya da başladıktan sonra düzenli olarak bir psikolog desteği almak riski önlemektedir.

2. Kendinize Zaman Ayırın

Hasta bakımı bilindiği gibi çocuk bakımından daha zorlu bir süreçtir. Bu sebeple hayatınızı tamamen hastaya odaklamak bazı sorunlara sebep olabilir. Ayrıca beraberinde getirdiği bıkkınlık ve yorgunluk hissi de hastaya yansıyabilir. Bu durumu engellemek adına her ayın bir gününü mutlaka kendinize ayırmalısınız. Bu durum şarj olmanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

3. Hastanın Değişimini Kabul Edin

Hastanız zamanla daha da kötüye gidebilir ya da iyiye gidebilir. Ancak bu ince çizgiyi iyi ayarlamak ve kötüye gitse de değişimi kabullenmek önemlidir. Çünkü özellikle alzhaimer hastaları zamanla içinde bulundukları zamanı hatırlamıyorlar. Bu sebeple hasta yakınları oldukça abartılı tepkiler verebiliyor. Bu durum hastanızı üzmekten başka bir işe yaramaz. Hasta bakan kişi ne derece üzülürse üzülsün bunu hastaya belli etmemelidir.

4. Sabırla Yaklaşın ve Aciz Hissettirmeyin

Bakıma muhtaç olan hastalar kendilerini yeteri kadar kötü hissetmektedirler. Buna nazaran da hasta bakan kişi birden çok problemle uğraşıyor olabilir. Sebep ne olursa oldun hastanıza saygıda kusur etmemek ve onun bir hasta olduğunu, eylemlerinin ise normal olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.