Geç yaşlanmanın bazı sırları

Her insan genc kalmak ister. Mumkun oldugu kadar gec yaslanmak icin insanlar ciddi yontemlere bile basvurabiliyor. Bazı insanlar goruyorum yaslari 50 civari ancak 35 yasinda anca gosteriyorlar. Bu genetik veya ırsi bir durummu yada bununda bir sırrı varmı diye merak etmiyor değilim. Iste tamda bu yuzden boyle bir konuyu ele almak istedim. Estetik gibi turlu yontemler uygulamadan genc görükmenin sırlarına start veriyorum. Herkes icin keyifli ve saglikli bir konu olmasini dilerim.

Bakımlı biri olmak.

Evet, bence estetik yapmadan genc gorukmenin ilk ve temel kurali bakımlı olmaktır. Mesela kendini salmış bir insan genc de olsa cok yaslı gosterir. Bu nedenle ipleri elden birakmak yerine bakim yapip biraz daha genc gorukmek mumkun. Ornek vermek gerekirse saclari beyazlayan bir insanin saclarina bakim yapmasi onu genc gosterebilir. Disleri curumus bir insanin dislerini yaptirmasi onu daha saglikli ve daha genc gosterebilir. Iste bu yuzden genc gorukmenin ilk sırrı bakımdan geciyor.

İmaj yapmak.

Aslinda bunun onemini anlatmakla bitiremeyiz. Cunku insani temsil eden sey imajdir. Bir elbisenin etiketi neyse bir insaninda imaji odur. Egerki daha genc bir imaj olusturursaniz, muhtemelen daha genc gorukeceksiniz demektir. Ama benim bu konudaki sahsi fikrim yakisani giymektir. Hem genc bir imaj hemde yakisan bir imaj olmali. Aksi taktirde ortaya kotu sonuclar cikabilir.

Neşeli insanların zor yaşlandığına inaniyorum.

Herkesin bir cevresi vardir. Benim cevremde var ve ben cevremi cok fazla gozetleyen bir insanim. Tabiki bundan kastim kim ne almis kim ne yapmis degil :slight_smile: Mesela bir tanidigimiz var 60 yaslarinda ancak tas catlasa 50 dersiniz. Herkesle sakalasir ve herseye mizahi yaklasir. Ona nasil boyle genc kaldin dedigimde, hic bir seyi kafama takmayarak demisti. Ben buna inaniyorum. Yani hic bir seyi kafaya takmayanin gec yaslanacagina. Ama herkesin hic bir seyi kafasina takmadan yasayacagina pek inanmiyorum.

Düzenli bir hayat.

Spor yapmak, tatil yapmak, saglikli beslenmek, duzenli uyumak gibi planli bir hayat yasayan insanlarin, dengesiz bir yasam surenlerden daha gec yaslanacagini dusunuyorum. Insanlarin yasi ilerleyip hastaneye dustugunde, neden bu kadar yiprattin kendini gibi sorular duymasi muhtemel. Hic unutmam bir gun rahmetlik Müslüm Gürsesin doktoru konusurken, hic bu kadar yıpranmış bir vucut gormemistim demisti. Iste bu yuzden kendimize iyi davranip duzenli bir yasam surmeye ozen gostermemiz bizi biraz daha genc tutabilir.

Yüze salatalık kabuğu dizmek?

Kim icat etmis kim bulmus bilmiyorum. Insanlara gercekten bir faydasi varmi oda supheli. Ama yillardir uygulanan bir yontem. Iddaalara gore kırısıkları engelliyor ama bilimsel bir aciklamasi varmi bilmiyorum. Belkide vardir belkide yoktur. Egerki siz deneyip faydasini gorduyseniz, konu altina yazin isterim :slight_smile:

Hani derler ya bütün kötülüklerin anası diye.

Evet. Bu forumda dikkatimi ceken bir sey var. Saglikla alakali bir cok konu aciyorum. Bu konulari acarken bir inceleme yapiyorum once ve elimde olan bilgileri kaleme aliyorum. Ama ne zaman bir hastalik soz konusu oldugunda bu sigara ve alkol muhakkak neden olan sebeplerden biri oluyor. Henuz bir arastirma yapildimi bilmiyorum ama sigara ve alkol icenler daha cabuk çökebiliyor. Bir hikaye okumustum. Adamin biri hastane onunde sigara icen bir doktor goruyor ve sigara sagliga zararli diyor doktora. Doktor da hic kendini bozmadan içenle içmeyenin arasinda 15 dakika oynuyor diyor. Kusurlar boyle ortulmemeli. Bunuda anlatmadan edemedim.

Yazdık çizdik ama

Genc gorukmek icin bazi sirlar ve formuller arastirip konuya yazdım ama benim bu konuda bazi sahsi prensiplerim var. Genc gozukmekmi yoksa guzel gozukmekmi ? Diye soruyorum kendime. Insanin genc gorukmesi bence guzel gorukmesi anlamina gelmiyor, cunku her yasin ayri guzelligi var. Bence o guzellikler kesfedilmeli ve yasanmali. Egerki sizi seven biride varsa yaninizda, gencligin cokta onemi yok demektir.

Siz nasil formuller uyguluyorsunuz?

Evet yuze salatalik kabugu koymak gibi bazi ilkel yontemlerimizde var demistik :slight_smile: eger sizde boyle yontemler deniyorsaniz veya biliyorsaniz konu altina yaziniz. Okuyan ve katki saglayan herkese simdiden tesekkurler.

Saglikli ve keyifli forumlar dilerim.

Genç kalmak için yapılacak en doğru şey bence doğru beslenmektir. Gazlı içeceklerden, şekerden, tuzdan ve bunun gibi vücuda zararlı besinlerden uzak durularak yaşlanma geciktirilebilir. Sebze ve meyvenin içinde bulunan vitaminlerde vücudumuz için oldukça faydalı olacaktır.