Evi Havalandırırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Madde


(Tarık Ersöz) #1

Şüphesiz ki solunan havanın temiz olması sağlık açısından çok önemlidir. Bu da ancak yaşanılan ev/ofis/sınıf ortamı sık sık havalandırılarak sağlanabilir. Bu konuda ise hem sağlık hem güvenlik hem de kişisel gizlilik/mahremiyet açısından dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlar ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. Evi havalandırırken nelere dikkat edilmelidir?

1- Ev havalandırılırken mutfakta açıkta yemek ya da besin maddeleri açıkta bırakılmamalıdır. Üstüne mikroplar gelebilir.

2- Havalandırma işlemi sabah saatlerinde yapılmalıdır ki hem gece uyunan uykunun ardından kirlenen hava dışarı çıkabilsin hem de sabah gelen serin hava özellikle yaz aylarında eve bir ferahlık versin.

3- Ev havalandırılırken yatak odası gibi odalarda ortalıkta kişisel gizliliğe gölge düşürecek ya da afişe edecek eşyalar ortada bırakılmamalı hatta bu odalar havalandırılırken perdeleri kapalı tutulmaya gayret edilmelidir.

4- Olası bir hırsızlık ihtimaline karşı zemin kat ve kotta kalan katlardaki daireler havalandırılırken çok dikkatli olunmalıdır. Kaçıncı kat olursa olsun cam açık bırakılıp evden çıkılmamalıdır.

5- Havalandırılan ortam bir ofis ortamı ise masanın üstünde desteklenmemiş kağıt olmamasına ya da varsa ve olması gerekiyorsa üstüne kağıt ağırlıkları koyarak uçmasının engellenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

6- Ev havalandırmalarında yeteri kadar havalandırıldığı düşünülen odaların camları kapatılıp kapıları da kapatılmalıdır.

7- Havalandırılan odada evcil hayvan ya da bebek olmadığından emin olunmalıdır. Özellikle muhabbet kuşlarının ömürlerinin kısalmasının önemli sebeplerinden biri budur. Bebekler ise bünyeleri zayıf olduğu için yetişkinlere göre hastalanmaya (özellikle zatürre) daha müsaitlerdir.

8- Okul ve sınıf havalandırmalarında ise sınıf veya amfide o anda sınav olmamasına dikkat edilmelidir zira o anda sınav varsa öğrencilerin dikkati dışarıda olabilecek gürültülerden dolayı dağılabilir. Buna dikkat edilmelidir.