Evde Yara Bakım Hizmeti Nasıl Alınır?

Evde Yara Bakım Hizmeti Nasıl Alınır

Evde hasta bakımı birçok açıdan zordur. Psikolojik veya maddi ve manevi yönden hem hastayı hem de hasta bakan kişiyi etkilemektedir. Tabi bunlardan en zoru ise yatağa bağımlı hastalardır. Eğer ki hastanın bilinci açık ise ve yatağa bağımlı şekilde hayatını idame ettirmeye çalışıyorsa bu hasta açısından çok zor bir durumdur. Hasta kişisel ihtiyaçlarını gideremeyecek konumsa ise bu noktada aktif rol oynayan kişi hasta yakınıdır.

Hasta bakmada en çok zorlanan konu ise hastada oluşabilecek yaralardır. Bu yaralar diyabetik veya bası yarası gibi birçok farklı sebepten oluşabilir. Ancak yatağa bağımlı hastada sebep çoğu zaman bası yarasıdır. Bası yaralarının 4 evresi vardır. 4. evre artık yaranın enfeksiyon kapıp vücuda yayılmasıdır ki bu noktada hasta bakan kişinin uyguladığı tedavi sonuçsuz kalacaktır. Bilindiği üzere yara henüz daha vücutta kızarıklık seviyesindeyken müdahale edilmelidir. Yara oluştuktan sonraki tedavi çok daha zor olacaktır.

Evde Yara Bakım Hizmeti Nasıl Alınır?

Bası yarası, normal cilt yarasından farklı olarak tedavi edilmezse sürekli ilerleyen bir yara tipidir. İlk müdahale henüz yara oluşmadan vücudun bası uygulanan bölgesine düzenli aralıklarla uygulanacak korucuyu kremlerdir. Yara oluşumundan sonra ise mutlaka bir profesyonel kişi tarafından tedavi uygulanmalıdır.

Evde yatağa bağımlı hastayı tedavi için sürekli hastaneye taşımak zor bir durumdur. Bu nedenle evde hasta bakımı için ücretli veya ücretsiz birçok uygulama hayata geçirilmiştir. Gerek belediyeler, sosyal yardım kuruluşları veya Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan bu uygulamalar hasta bakıcı ve hasta için bir nebze olsun rahatlatıcı olmuştur.

Yara bakımı ise evde hasta bakımından ayrı olarak ele alınır. Çünkü yara bakımı her zaman profesyonel bir tedavi ister ve yara bakım eğitimi olmayan bir sağlık çalışanı tarafından yapılması önerilmez. Bu nedenle yine ücretli veya ücretsiz olarak evde yara bakım hizmetleri bulunmaktadır.

Bazı özel yara bakım şirketleri bu hizmeti verirken, evde hasta bakımı uygulamalarının içinde de bazı durumlarda yara bakımı yapılabilmektedir. Her hastanede olmamakla birlikte bazı hastanelerin evde yara bakım hizmeti bulunmaktadır. Yine büyükşehir belediyelerinin de bazılarında yara bakım hizmeti mevcuttur. Ancak daha periyodik olarak sonuç alabileceğiniz özel yara bakım şirketlerinin verdiği hizmetlerdir. Yara bakım ayrı bir konu olduğu için bu konuda eğitimli sağlık çalışanları tarafından verilmesi, hastanın tedavisini olabildiğince kısaltacaktır. Ayrıca düzenli bir şekilde yaraya bakım yapılacaktır. Her yara türü için ayrı tedavi uygulandığından hizmet almadan önce yara hakkında sağlık personeline bilgi verilmeli, yara gönderilmelidir.

Her zaman denildiği gibi yara bakımında en önemli tedavi, yara oluşmadan önce uygulanacak korumadır.