Evde Bakıma İhtiyaç Duyan Hastaların Şikayetleri


(Celil Çağlar ÖZLÜ) #1

Evde bakılan hastaların ve ailelerinin birçok ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi hasta bakımı ve hastalıkla ilgili bilgilere ulaşabilmek oluyor. Bunun yanında sağlık kurumlarının değişen mevzuatlarını da yakından takip etmek gerekiyor. Böylece devletin sağladığı imkanlardan faydalanılabiliyor. Ancak bu çok da kolay olmuyor. Ülkemizdeki sağlık sisteminde yapılmaya çalışılan iyileştirmeler güzel ve umut verici ama çok yetersiz kalıyor.

Peki neden yetersiz kalıyor? Aslında bunun cevabını çok zorlanmadan verebileceğimizi düşünüyorum. Belki de ihtiyaçlarımızı ve şikayetlerimizi net ve açık bir şekilde ilgili devlet kurumlarına iletemiyoruz ya da ilettiğimizi sanıyoruz. Birçok platformda isteklerimizi ve sorunlarımızı birbirimizle paylaşıyoruz. Bazı sorunlar gerek ailenin kendi yöntemleriyle gerekse de devlet kurumlarının imkanlarıyla çözülebiliyor. İhtiyaçların karşılanması mümkün olabiliyor ancak bilgi eksikliğinden dolayı nereye nasıl başvuracağımızı bilmiyorsak bu işlemler için çok çırpınıyoruz. Tam bu noktada bizimle benzer sorunları yaşayan insanlardan fikir almak ve tecrübelerini öğrenmek faydalı oluyor. Hem yalnız olmadığımızı hissediyoruz hem de çözüme daha hızlı ulaşabiliyoruz.

Bir yandan hastamızın sağlık sorunlarıyla ilgilenirken bir yandan da Whatsapp, Facebook, Twitter ve Change.org gibi birçok sosyal platformdan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ayrıca bireysel olarak ilgili kurumlara dilekçelerle de başvuru yapıyoruz. Bu çabalarımız parçalar halinde olunca istediğimiz etkiyi oluşturamıyoruz. Bir türlü isteklerimizi tam anlamıyla karşımızdakilere anlatamıyoruz ve çözüm bulamıyoruz.

Hepimizin bildiği “Damdan düşen, damdan düşenin halini bilir” diye bir atasözü var. Buradan yola çıkarsak evde hastasına bakan ailelerin ihtiyaçlarını yine aynı durumda olan aileler gerçek anlamda anlayabilir. Belki de şikayette bulunduğumuz konular bunları çözüme ulaştırabilecek kişiler tarafından tam anlamıyla bir sorun olarak algılanmıyor olabilir. Ya da yaşadığımız problemin aslında bilmediğimiz bir çözümü de olabilir. İhtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı sade ve anlaşılır bir şekilde listeleyebilirsek ve bunları tek bir noktadan ilgili kişilere iletebilirsek daha etkili olacağını düşünüyorum. Oluşturulacak çözümlerin de daha hızlı bir şekilde hayata geçirileceği inancındayım.

İsteklerimizi, ihtiyaçlarımızı ve sorunlarımızı tek bir noktada paylaşıp tartışırsak aksiyon alabilecek kadar yeterli bilgiye sahip olabiliriz. Ayrıca yapacağımız başvurular için referans gösterebileceğimiz bir yer olur. Bu sayede oluşturacağımız farkındalık daha anlamlı olacaktır.

Fikir alışverişi için bu başlık altında isteklerinizi ve şikayetlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.


(Cevdet) #8

Babama bakıyorum. İyi beslenmesi lazım. Ancak bunun için maddi durum yok. İlaç yardımları alıyoruz. En azından ilaçlar için ödediğimiz bir para yok. Ama hasta için iyi bir beslenme programı uygulanması lazım diyorlar. Bunun nasılını da anlatmıyorlar. Devletin bu tür bir destek de sağlaması lazım. En azından beslenmenin çok önem arz ettiği hastalar için beslenme desteği vermesini istiyoruz. Aynı ilaç desteği gibi bir şey bu. Çok önemli. Bazen ilaçlardan daha önemli hale geliyor beslenme. Böyle bir durumda ilaç desteğinin beslenme desteği olarak kullanılabilmesi lazım. Daha esnek çözümler bekliyoruz. İyi beslenmesi lazım ama nasıl?


(Deniz Yazıcı) #9

Evde hasta bakıyorum. Belediyeler ve diğer sağlık kurumları tarafından verilen tıbbi destekler iyi. Hekim ve hemşire gibi destekler konusunda birçok yardımlar var. İlaç bulmak zaten problem olmaktan çıktı. Ancak evde hasta bakımında daha da önemli bir hale gelmeye başlayan bazı şeyler var. Hastanın iyi beslenmesinden ev ortamının hasta ihtiyacına göre olmasına kadar… Bu ise desteklerin arttırılmasıyla mümkün. Evde her türlü tıbbi destek alınıyor. Ancak evin ortamı da hasta için önemli değil midir?
Kayma, düşme ve kazalar yaşanabiliyor. Hastaya karşı ilgisiz kalınabiliyor. Bu nedenle evdeki odalardan birisini hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılması şarttır. Bu yönde bir çalışma bekliyoruz. Buna ihtiyacı olan birçok hasta ve evde hasta bakmak zorunda olanlar var. Daha ergonomik koşullar içerisinde babama bakmak istiyorum. Ona uygun bir tuvalet, yatak, kendini huzurlu hissedeceği bir oda. Bunun için maddi bir destek lazım. Asgari maaşlı biri için böyle bir oda dizayn edebilmek mümkün değil. Yarım bekliyoruz… Yine de devlete teşekkür ediyorum. Sağlık hizmetleri gayet iyi. Sadece daha iyi olması istiyoruz.


(Şakir Vefalı) #10

Evde birçok kişi çalışıyor. Hasta annemin başında her zaman birisinin durması şart. Bunun için de hemşire desteği veya hasta bakıcı gibi destekler istiyoruz. Evden çalışmak için çıkınca komşulara saat başı bakmaları için ricacı oluyorum. Ancak nereye kadar. Bazen bu da olamıyor. Akrabalardan birilerini bakması için koyuyoruz. Ama herkesin sonuçta işi oluyor. Hasta bakıcılığı işi yapanları tutmak gerekiyor. En azından evde olunmayan zamanlar için iyi bir yardımcı olabilir. Bunun için de maddiyat lazım. Bu herkeste olan bir şey değil. Devletten buna yönelik destekler istiyoruz. Var mı bilmiyorum böyle bir destek? Birçok desteğin verildiği söyleniyor ama bunlardan nasıl yararlanılacağı konusunda bir şeyler bilmiyoruz. Haberleri çok izlerim ama henüz duymadım. Bakıcı desteğinin olduğunu düşünmüyorum. Sadece eve gelip giden hekim ve hemşireler var. Bunlar ayrı bir şey. Bakıcının biz evde olmadığımız iş saatlerinde hastaya bakması lazım.


(Kazım Boz) #11

Psikolojik destek de lazım oluyor. Hekim ve hemşire desteklerinin yanında psikolojik bir destek de lazım. Evde hasta yatan birisi için en önemli desteklerden birisi de bu. Çünkü kendisini fazlalık olarak görebiliyor ve çevresindekilerin zorunlu olarak bakımıyla ilgilendiklerini düşünüyor. Özelikle gençlerin yaşlılara yönelik tutumlarından bu tür bir düşüncenin doğması çok doğal. Yaşlılar oldukça hassas, üstüne üstlük kronik bir takım rahatsızlıkları bulunanlar çok daha hassas bir yapıya sahipler. Bunlara yönelik psikolojik destek de lazım. Hekim ve hemşire desteği yetmiyor.

Evde hasta bakımı konusundaki yönetmelikler de bu var ancak her hastanede yeterli kadro bulunmadığı için evde hasta ziyaretlerinde sadece doktor ve hemşireler oluyor. Psikoloji uzmanlarının da bu tür ziyaretlere katılması ve ziyaret aralıklarının sıklaşması gerekiyor. Hasta kişiler için moralin ne derece önemli olduğu aşikar. Bunların moralini düzeltecek iletişimin kurulması için psikoloji uzmanlarına çok ihtiyaç var. Onların morali düzgün olunca evde hastaya bakanların morali de düzgün olabilir. Pozitif enerji daha rahat etmelerini sağlayabilir.


(Selami Altın) #12

Gezdiremiyoruz, hava alması gerekiyor ama zamanımız yok. Evde hasta bakıyorsanız ve bir yandan da çalışmanız gerekiyorsa işler oldukça zordur sizin için. İş hayatı, ev işleri ve birde ilgilenmeniz gereken hasta varsa, hayat oldukça zorlaşıyor. Bir de, hasta babamın gezdirilmesi lazım. Ancak evde bunu yapabilecek kimse yok. Herkes çalışıyor. Hasta bakıcı da tutamıyoruz. Babamın ayakları da iyi değil zaten. Binadan indirilmesi veya çıkarılması gibi durumların dikkatli yapılması gerekiyor. Hastaların gezdirilmesi, sosyalleşmesi açısından bir programın uygulanması lazım. Bu onlara oldukça iyi moral olabilir.


(Leyla İpek) #13

Çalışmak zorundayım aynı zamanda da hasta anneme bakmak! evde hasta bakımı konusunda en çok zorlananlardan birisi kadınlar. Çünkü bu konuda erkekler çok fazla sorumluluk almaktan kaçıyor. Her şey kadınlara alıyor. Ev işlerini mi yapacaksın, yoksa hasta olan annenle mi ilgileneceksin? Hepsini birden yapmaya kalkınca vücut dirençsiz kalıyor. Aynı zamanda da çalışmak durumundayım. İşi bıraksam; kira, bakım masrafları, elektrik-su derken evin düzeni hepten berbat olacak. Artık buna bir el atılması gerekir. Evde hasta bakımı yapanlara ücret verilmesi lazım. Bu tür yardımların olduğu söyleniyor ancak evin geçimi için ne kadar yeterli olacak verilen para? Evde kadının çalışmadan hastasına bakabilmesi için iyi bir ücret + sigorta alması gerekir. Yoksa ekonomik sorunlarla başa çıkmak ve aynı zamanda hastaya bakmak pek mümkün değil. Babaanneye torununa bakıyor diye para verileceğine hasta bakan kadınlara daha çok para aktarılmalı….


(Mehmet) #14

Hasta için ergonomik bir ortam hazırlanması için destekler lazım. Kimse anne ve babasını hastane köşelerinde bırakmak istemez. Evde bakımını kendisi üstlenir. Bu bizim aile yapımızda var zaten. Ancak ev ortamları hastanın sağlığı açısından hiç de iyi değil. Herkes zengin değil ki özel hemşire tutusun, mükemmel bir oda yapsın.

Hasta bakan evlerin bir odasının hastaya uygun hale getirilmesi için devlet tarafından deste verilmesini istiyoruz. Devlet gelsin baksın. Evde hasta var ve bunun bakıma ihtiyacı var.

Bundan sonra da, hastanın kaldığı bir oda için ergonomik bir yatak veya bir hasta odasında olması gereken ne varsa bunları yapsın. Böylece aileler daha da rahat eder. Hastada rahat eder. Ev ortamı hasta için daha güvenli bir hale gelmiş olur. Bazı evlerde oda bile yok. Hastalar oturma odasında koltukta yatıyor.

Tuvaletler de uygun olmayabiliyor. Hasta için tuvalet yapılması da verilen destekler arasında olmalı.


(Ahmet Ersan) #15

Evin ortamı hasta kişiler için sağlık değil. Hasta kadınların bakımı için evlerin tercih edilmemesi lazım. Birçok kaza meydana geliyor. Üstelik bilmeyen biri için hasta kişiyle ilgilenmek oldukça zor. Yanlış uygulamalar yapılabiliyor. İlaçlar yanlış şekilde verilebiliyor. Bazen ev ortamında hijyene de dikkat edilmeyebiliyor. Bu hastanın daha çok hasta olması anlamına geliyor. Bu işi bilenler var. Onların hastane de bakım yapmaları lazım. Belediyeler tarafından hasta bakan evlere hemşire ve doktorlarla ziyaret gerçekleşiyor. Ancak bunlar oldukça yetersiz ve her belediye tarafından uygulanmıyor. Yetkililerin daha çok denetim yapmasını ve hasta bakan ailelerle ilgilenmesini istiyoruz.

Sonuç olarak yapılması gerekenler belli. Evde hasta bakımı kolay değil ev devletin evde bir takım incelemeler yapması lazım. Ev ortamı hasta bakımı için uygun değilse bunun düzenlenmesi için destek vermesi şarttır. Aksi durumda hastaların hayatı tehlikeye atılır veya umursanmıyor gibi bir durum ortaya çıkar. Bu da ortadadır zaten. Eve hekim ve hemşire ziyaretleri yetmiyor. Daha fazlası gerekir. Devletin desteklerinin artması lazımdır. Evin hasta bakımı için dizayn edilmesi çok önemli bir konu ve buna el atılmasını istiyoruz. Birçok kişi de bu yönde istekte bulunmuş zaten.


(Aytunç Miral) #16

Birkaç hastalıkla birden uğraşmak durumunda kalıyorum. Evde hasta bakımında en çok zorlanılan durumlardan birisi de, hasta annemin birden fazla kronik rahatsızlığa sahip olmasından kaynaklanıyor. Ben doktor değilim, hemşire de değilim. Bazen yanlış beslenmeden dolayı bu rahatsızlıklar azabiliyor. Bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum. İlaç kullanımında da sıkıntılar oluyor. Devlet tarafından hemşire desteklerinin verilmesi gerekir. Hemşire ve doktor kontrollerinin daha çok sıklaşması gerekir. Arada bir geliyorlar ancak yetersiz. Hasta durumlarıyla ilgilenen ayrı bir mobil ekiplerin her ilçede olması lazım.

Mobil ekiplerin sürekli gezmeleri gerekir. Hasta bakımı yapılan evlerdekilerin durumu nedir, ne değildir, sağlık sorunlarında bir ilerleme var mı yok mu kontrol edip raporlamaları gerekir. Hastaneden gönderdikten sonra ne olursa olsun bizi ilgilendirmez havası doğru değil. Gösteriş için yapılan kontrollerin de sayısı oldukça az. Biz her gün uğraşıyoruz ve tedirgin olduğumuz zamanlar oluyor. Bu işin eğitimini almış değiliz sonuçta. Hafta en az iki kez mobil ekiplerin sağlık kontrollerinde bulunmasını istiyoruz.


(Levent Şahin) #17

evde bakılan hastaları birkaç şekilde ayırabiliriz aslında. örneğin kronik hastalığı olan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen hastalar var. onun dışında hasta olup cihazlara bağlı yaşayanlar ve kısıtlı şekilde hareket edenler var. hasta olup tamamen yatağa bağımlı olanlar ve cihaz kullananlar var. veya örneğin belden aşağısını kullanamayan ve tekerlekli sandalye kullanan kişiler var. bunun gibi çeşitlendirmek mümkün. hepsinin farkı ihtiyaçları var. apartman dairesinde oturuyorsa hastaların dışarı çıkması büyük sorun. özellikle asansör yoksa. asansör olsa bile tamamen yatalak birinini dışarı çıkarılması çok zor bir işlem. yine de tekerlekli sandalye kullanan bir birey asansörlü veya uygun rampa olan bir apartmanda rahat edecektir. apartmanın çıkışında uygun şekilde dayanıklı bir rampa yapılması gerekiyor. asansörden tekerlekli sandalyeyle inen kişi bu rampayı kullanarak apartmana girip çıkabilir. ayrıca bu kolaylık tüm kamu binalarında da sağlanmalı. hala engellilerin zorlanarak ulaşabildiği kamu alanları var. devlet daireleri gibi yerlere gitmeye çekiniyorlar. çünkü eğer uygun yapılar yoksa bir engellinin işlerini halletmesi çok zor oluyor. bunlara dikkat etmek gerekiyor. sonuçta engellilerde bu devletin vatandaşı.


(Tuncay) #18

Gençler çok ilgisiz, bu hastaları rahatsız ediyor. Evde hasta bakıyorum ama zamane gençleri büyülerine karşı çok ilgisiz. Bu karşı tarafta oldukça kırgınlık yaratıyor. Birilerinin okulda yaşlılığın ne anlama geldiğini ve neden yaşlılara hürmet edilmesi gerektiğini anlatması lazım. Ancak nesil sosyal medyadan kafasını kaldıramıyor. Narkoz yemiş gibiler. Yarın ben de, siz de yaşlanacaksınız. Fakat elimizden tutan bir nesil kalmayacak gibi. Giderek Avrupalılaşıyoruz, aile diye bir şey kalmadı. Okullarda ne okutuluyor? Biraz daha büyüklere saygı ve sevgi duyulmasını istiyoruz. Bunun için de okullarda eğitimlerin verilmesi şart.


(Ali Ciftci) #19

Devletimiz gerekli yardimlari illa sikayet uzerine yapiyor malesef. Keske insanlar isyan etmeden, görülse problemleri.