Estetik ve Erkek

Estetik ve Erkek

Her insan çevresindeki kişiler tarafından beğenilmek ister çünkü bu durum insanın doğasına özgüdür. Bazı kişiler kilosundan şikayetçiyken bazıları ise yüzündeki küçük bir benden bile şikayetçi olabilmektedir. Kadınların yaşlanması erkeklerden hızlı olduğundan dolayı bir zamanlar kadınlar için adından sıkça söz ettiren estetik müdahaleler artık erkekler arasında da oldukça yaygınlaşmaya başladı. Spora duyulan ilgi, sağlıklı yaşamak için yapılan diyetler ve beraberinde başvurulan estetik müdahaleler kişinin kendinde beğenmediği yerleri değiştirmek istediğinin açık bir göstergesidir.

Plastik cerrahinin öneminin eskilerle kıyaslandığında daha çok artma sebebi, başarılı doktorlar tarafından yapılmış başarılı cerrahi operasyonlar ve toplumun estetiğe karşı ön yargılı bakış açısının değişmesidir. Bu durumlar da şüphesiz estetik ve erkeğin estetiğe bakışını iyi yönde etkilemiştir. Peki erkekler estetik yaptırmak istediklerinde hangi taleplerde bulunuyorlar? Öncelikle doğal bir görünüme sahip olmasını istiyorlar. Yani dıştan bakıldığında göze çarpan bir görüntüyle karşılaşmak istemiyorlar. Hızlı ve düzgün bir şekilde olup bitmesini istiyorlar yani işlem süresinin kısalığından yana beklentileri oluyor. Tabi ki bu durum cerrahi müdahalenin yapılacağı yere ve duruma göre değişkenlik gösteriyor.

Erkeklerin Yaptırdığı Estetik Türleri

18 yaşındaki erkekten tutun da 70 yaşındakine kadar estetik yaptırmak isteyen birçok kişiyle karşılaşmak mümkün. Peki bu estetik operasyonlar nelerdir? Operasyonların içeriklerini kısaca inceleyelim.

Alın ve kaş ortası çizgileri, kişinin dıştan bakıldığında sürekli sert bir ifadesi olmasına sebep oluyor. Bunu önlemek için çizgilerin olduğu bölgelere botoks yapılarak istenmeyen durum ortadan kaldırılıyor. Gerekli seanslarla da tedavideki başarı derecesi artıyor.

Yağ aldırma, genellikle göbekli görüntüsünden hoşlanmayan erkeklerin tercih ettiği bir durumdur. Liposuction veya karın germe gibi uygulamalarla bu görüntü ortadan kaldırılabiliyor.

Burun estetiği, burnunu beğenmeyen kişiler yapılan iyi bir cerrahi operasyon ile istedikleri buruna kavuşabilirler.

Saç dökülmesi, birçok kişinin korktuğu bir durumdur. Erkeklerde kellik sorunu oluşmadan aminoasit ve çeşitli vitaminler enjekte edilerek saç dökülmesi sorununun giderilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Seans sayısı belirli aralıklarla uygulanıyor.

Erkeklerin En Çok Tercih Ettiği Estetik Türleri

İlk sırada karşımıza burun estetiği çıkıyor. Sebebi ise burnun dış görüntüyü büyük ölçüde etkilemesi olarak görülüyor. En çok tercih edilen diğer estetik türleri ise yağ aldırma, göğüs küçültme, göz kapağı estetiği, saç naklidir ve koltukaltı terlemesidir.

Yazıyı indirmek için: Estetik ve Erkek .docx (13.8 KB)

Zaman geçtikçe estetik ameliyatların artmasındaki bir diğer etmen de aslında sosyal medya olarak görülmektedir. Kişilerin beğenilme ve dikkat çekme arzusu ön plana çıktığından vücudunda eksik gördüğü noktaları değiştirme yoluna gider. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin resmi sağlık dergisi Plastic and Reconstructive Surgery’de yayımlanan rapora göre, 2017’de ABD’de 13 ila 19 yaşlarındaki 229 bin genç estetik ameliyat yaptırmıştır. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile estetik yaptırma yaşı da düşmüştür.

1 Beğeni

Estetik ameliyatların hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşanan talep artışlarının temelindeki faktörlerden birinin sosyal medya olduğu düşüncesine kesinlikle katılıyorum.Günümüz trendleri kişinin doğumla kazandığı dış görünüşünü değiştirme ihtiyacı, psikolojik rahatlama hissi ve beğenilme arzusu temel nedenler.Hatta bunu daha uç boyutlarda yaşayan insanlarda var.Sevdiği sanatçıya, aktöre benzeme arzusu ya da barbie bebeğe benzemek için operasyon geçiren kişiler gibi basına yansıyan örnekleri de oldu.

Estetiğin sebebi olarak bir çok etmen gösterilebilir. Yalnız estetik yaptırmadan önce kişinin ruh sağlığının buna elverişli olup olmadığı konusunda önce bir psikiyatriye danışılması taraftarıyım. Çünkü estetik ameliyatlar çoğunlukla sağlık için tercih edilmese bile bazı hayati riskleri taşır. Sağlık sorunu olmadığı sürece kişinin bu hayati riskleri göze alıp böyle bir cerrahi müdahaleyi kabul etmesi için yeterli bir ruh sağlığı içinde olması gerekir.

Zaruri olmayan estetik operasyonların çoğu kişinin kendinini yada kendindeki bir şeyi beğenmemesinden kaynaklanıyor ve bundan dolayı huzursuz oluyorsa eğer, nasıl bir ruh hali içerisinde olması beklenebilir ki ? Yeterli ruh sağlığından ne kastettiğinizi anlayamadım.

Estetik küçük bir operasyon gibi gözükse de aslında yine hayati riskleri olan bir cerrahi işlemdir. Gayet normal diye nitelendirebileceğimiz ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan insanların bir ünlüye benzeme çabası veya hayranı olduğu bir kişiye benzemek için hem para harcayıp hem de bıçak altına yatmayı kabullenmesi bir noktadan sonra psikilojik olduğunu düşündürür. Veya yaşı daha 16 iken sosyal çevresinden etkilenip bir çocuğun bıçak altına yatmak istemesi yine aynı şekilde psikolojiktir. Önce bir psikiyatri ile görüştürülmesi gerekir.