Eşim 1.5 yıl önce SVH geçirdi sonrasında da pıhtı attı. Ben bakıyorum şuanda bilinci kapalı ve hiç hareket edemiyor.

Merhaba ben Elmas Kahraman, Kayseride yaşıyorum. Eşim 1,5 yıl önce SVH geçirdi sonrasında da pıhtı attı. Ben bakıyorum şuanda bilinci kapalı ve hiç hareket edemiyor. 8 ay yoğun bakımlarda yattı 2 ay Memorial’da 4 ay Acıbadem’de 2 ay da Gata’da yoğun bakımlarda bir süreç geçirdik. Eşim 28.12.2015 yılında akşam on birde beyin kanaması geçirdi acile kaldırdık ilk müdahaleler yapıldı bilinci kapalı olarak yoğun bakıma yatırdılar. Bizim ve hastamız için uzun ve zorlu günlerin başlangıcıydı. Yoğun bakım benim ve çocuklarım için kabus gibiydi hastam ne yaşıyor ne hissediyor bunları bilememek ve hiçbir zamanda öğrenememek çok kötü duygular. Eşim daha 54 yaşında.

Doktorlar 72 saat bekleyeceğiz dediler hastanenin yoğun bakımını hiç beğenmedik çok yetersizdi. İkinci gün gece durumu kötüye gitmiş eşimin akrabası var oda dahiliye doktoru çok bilgili donanımlı o bizden çok takip ediyordu. O hastanede tanıdığı doktorlardan sürekli bilgi alıyormuş o gecenin sabahında daha da kötüye gidince kendi bulunduğu hastaneye nakil yaptırmış. Bize de haber vererek orda hemen müdahaleler yapılmış durumu düzelmiş o günün akşamı yine fenalaşmış. Biz tabi akşama kadar hastanenin bekleme salonunda bekliyoruz eş dost akın akın geliyorlar sağ olsunlar. Biz akşam eve döndük yemek esnasında bir telefon geldi hastayı acil ameliyata alıyoruz diye. Biz yemeği bıraktık hastaneye geçtik bu arada yurt dışından kardeşleri geldiler bizde ameliyathanenin kapısında beklemeye başladık. Ameliyat 5 saat sürdü yılbaşını eşim ameliyathanede bizde kapısında dualarla geçirdik doktorlar gülerek çıktılar ameliyat çok iyi geçti dediler.

Sonraki bir iki gün içinde oturttular iyi misin dendiğinde başını sallıyordu. Fizyoterapist egzersiz yaptırıyordu durum iyiye gidiyordu. Bir gün beni aradılar boğazını deleceğiz trakeostomi takılacak ne diyorsunuz bu konuda dendi. Bende hemen karar veremem düşünmem lazım akrabası doktora danışmam lazım dedim. Yarın gelince detaylı konuşalım dedim. Yoğun bakım doktorları ben daha iyi bilirim diyerekten çıkıştı bize sonra bizim doktora sorduk yapılsın dedi.

Ameliyat eden doktor da onayladı bizde tamam dedik ama sonrası hüsran yoğun bakımın sorumlu doktoru üç aynı zamanda da fakülte de profesör bu işlem üç defa üç gün arayla ertelendi ertelenmesi demek kan sulandırıcının kesilmesinde büyük risk ve kan sulandırıcıyı kesmek zorundalar da zaten kanama çok olmasın diye o süreçte tekrar pıhtı attı beyine sağ tarafa atmış.

Ben cahil halinde anladım ziyaretine girdiğim son üç gün babanıza bir şey olmuş dedim çocuklarıma doktorlara da söyledim yok fizik tedavi yapılıyor da çok yoruluyor gibi konuştu doktorlar. Üçüncü gün dedim ki doktorlara bu adam kendinden geçmiş böyle değildi buna tomografi çektirin diye ısrar ettim pazar günüydü tamam dediler. O gün MR çekildi sonucunu bekledik. Doktorla görüştük sonucunu sorduk doktor tekrardan pıhtı atmış dedi. Bende bu kadar ertelenirse ki bu demek kan sulandırıcının kesilmesi demek elbette atar dedim.