Eczacılar: Reçete dışı ilaçları eczaneden alın

3üncü kez düzenlenecek olan Ulusal Reçete Dışı Farmasötik Ürünler ve Medikal Malzemeler Kongresi bu sene reçete dışı ilaçları konu alacak. Kongrede, özellikle eczane dışında satılan ve kimi zaman ölümlere bile neden olabilen reçete dışı ilaçların internetten satışlarının yasaklanmasının önemine vurgu yapılacak.

Ankara Eczacı Odası ve Trabzon Eczacı Odası iş birliğiyle, 3. Ulusal Reçete Dışı Farmasötik Ürünler ve Medikal Malzemeler Kongresi düzenlenecek. Kongrenin ana teması reçete dışı farmasötik ürünler ve medikal malzemeler konusunda eczacının üstlenmesi gereken görev ve roller olacak. Kongrede şu konular tartışılacak:

İNTERNETTEN SATIŞLAR HALK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYOR

Farmasötik formda üretilen tüm ürünler sağlığı korumak ve bir hastalığı iyileştirmek ya da olası hastalıkları engellemek geciktirmek amacıyla üretiliyor. Eczacının reçete dışı farmasötik ürünler ve medikal malzemeler konusunda bilgilerini sürekli güncellemeleri eczanelerin bu ürünleri halka sunacak şekle hızla dönüştürülmelerinin de bir gereklilik olduğu ortaya çıkıyor. Medikal malzemelerin eczacılar ve eczaneler vasıtasıyla halka ulaştırılması kamu maliyesinde ciddi bir tasarruf olanağı sağlayacak. Hasta altı bezleri ve şeker ölçüm striplerinin eczanelerden temin edilmesi ve benzer uygulamaların yaygınlaştırılması, sağlık giderlerinde ciddi bir azalma sağlayacak. Bu ürünlerin yanlış kullanılması ve sağlık eğitimi almamış kişilerce pazarlanması veya internet üzerinden satışının gerçekleştirilmesi çok ciddi halk sağlığı problemlerine yol açıyor.