Diyabet sanatla buluştu

İnsülin pompaları, enjeksiyon malzemeleri, ilaç kullanım kılavuzları, medikal ürünler, Sümerbank kumaşlarıyla da birleşerek sanat eserine dönüştü.

Diyabetlilerin her gün şeker oranlarını düzenlemek amacıyla kullandığı medikal ürünlerinden yola çıkarak “Günde 3 Doz” başlıklı sergiyi hazırlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Himam Er, hastalığı sanatla barıştırdı. Sergi, İzmir Sanat´ta 2 Mayıs´a dek gezilebilecek. Şeker hastalarının her gün belirli aralıklarla insülin yapması ya da ilaç kullanması gerektiğini anımsatan Yrd. Doç. Dr. Er, bu hastalıkla bir barışma süreci yarattığını kaydetti.

İNSÜLİN POMPALARINDAN VE İLAÇ KUTULARINDAN ELBİSE

Giysi ve tekstil yüzeylere insülin kullanım kılavuzlarını yerleştiren, kasnak yüzeylere tanımlamalar yapan, insülin pompalarından elbiseler oluşturan Yrd. Doç. Dr. Er, “Diyabetli kişiler, şeker seviyelerini belirlemek amacıyla ölçüm yapmalı. Bu süreçler uzun ve kimi zaman zor oluyor. Şeker hastalarının kullandığı insülin, ölçüm iğneleri, ilaç kullanım kılavuzlarını çalışmalarını da sürdürdüğüm Sümerbank kumaşlarıyla birleştirdim. İnsülin pompalarından, ilaç kutularından elbiseler yaptım. Eski fotoğraflar, medikal malzemeler, kullanılmış ilaç kutuları, insülin enjeksiyon atıkları, insülin pompası rezervuarları, sargı bezleri, sökülmüş elbise parçalarla oluşturduğum eserlerimde hastalıkla boğuşan bir bireyin, diyabetle barışmasını anlattım” dedi.