Diş Sağlığını Korumak İçin Nelerden Kaçınılmalıdır?

Diş Sağlığı

Dişlerimiz korumamız gereken önemli organlarımızdan, özellikle hayatımızı devam ettirmemiz için besin alma ihtiyacımız varken önemi daha da artıyor. Dişlerimiz her geçen gün daha da yıpranır. Sürekli bir şey yeme ihtiyacımız dişlerimizi kullanmamızı zorunlu kılar, bu kadar çok kullanıldığında da herhangi bir varlık gibi dişler de tabi ki yıpranır. Bu yıpranmalar da dişlerin çürümesine, ağrımasına hatta dökülmesine sebep olur. Bunlar gibi durumları önlemek için dişlerimize çok dikkat etmeli ve bakımlarını iyi yapmalıyız. Dişler sadece sağlık için değil, dış görünüş ve güzellik için de bakım gerektirir. Güzel bir gülümseme her zaman, herkes üzerinde iyi bir etki bırakmanızı sağlar. Dış görünüş için kritik noktadadır dişler. Aslına bakarsak dişler, günlük hayatta en çok kullandığımız organlardan olabilir. Yemek ve içmek için, konuşmak için, görsel iletişim için dişlere ihtiyaç duyarız.

Diş Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmak Gerekir

Dişlerimizi korumak çok zor değil, yalnızca düzenli bakım yapmak yeterli olabilir, ancak yine de bazı şeylere dikkat etmekte yarar var.

Dişler, günde en az iki kez minimum iki dakika boyunca fırçalanmalı, bunlardan biri kesinlikle yatmadan önce olmalı. Diş ipi kullanılmalı. Bunlar en çok bilinen ve yapılan metotlar. Ancak ülkemizde bunları kullanmak istemeyen birçok kişi var, onlar da alternatif tercihlere yönelebilirler, misvak kullanmak gibi. Yine de en etkili yöntemin kaliteli bir diş macunu ile kaliteli bir diş fırçası kullanmak olduğunu unutmamak gerek. Dişleri fırçalarken dili de temizlemeyi unutmamak gerekir. Diş fırçanızı en geç üç ayda bir değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sık sık diş kontrolüne gitmek gerekir, en fazla 6 aylık periyotlarla diş muayenesi olmak diş sağlığı için hayati önem taşır. Diş doktorundan korkan bir kesimin de olduğu biliniyor ancak, diş bakımınıza dikkat etmeniz durumunda diş doktoru dişinize dokunmayacaktır bile.

Diş ve ağız temizliği için kullanılacak yöntemlerden biri de ağız gargarasıdır. Herkes kullanmayı sevmese de, gargara kullanımı ağız ve diş problemlerini önlemede çok etkin bir rol alır.

Limon, kivi, greyfurt, mandalina, portakal gibi meyveler tüketilmeli. Bu meyveler ağız içi tükürük salgısını arttırdığı için ağız ve diş sağlığını korumada önemlidir.

Isırarak yenmesi tavsiye edilen havuç, elma gibi sert sebze meyveler dişleri güçlendirir. Aynı zamanda mekanik temizlik etkisi yaratır.

Her yemekten sonra su içmek de en kolay ve küçük önlemlerden biridir.

Kalsiyum içeren besinler tüketilmeli; süt, peynir, yoğurt, yumurta vs. Kalsiyum diş sağlığı için en çok fayda sağlayacağınız elementtir. Fazla tüketimi sorun yaratabilecek kalsiyumu günlük yeterli miktarlarda almak yalnızca diş değil, birçok organ ve sistemin dayanıklılığını da arttıracaktır. Sağlıklı yaşamın gizli formüllerinden biri olan kalsiyum, süt ve süt ürünlerinde kolayca bulabileceğiniz bir elementtir.

Sevenlerinin çok sevdiği yeşil çay, önemli bir diş dostudur. Günde bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Diş Sağlığını Korumak İçin Nelerden Kaçınılmalıdır

Diş sağlığını korumak için alacağınız önlemler hem yapmadığınız bazı şeyleri yapmanızı hem de yaptığınız bazı şeyleri artık yapmamanızı ister. Özellikle bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak çok etkili olacaktır.

Sigara, alkol tüketiminden kaçınılmalı. Sadece diş sağlığı için değil vücuda zararı dokunması sigara ve alkolün kötülüğünü ortaya sermektedir.

Diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlıkları derhal bırakılmalıdır. Bu gibi alışkanlıklar diş minesine büyük zarar verir. Aynı zamanda ağza kalem gibi toka gibi sert ve keskin nesneler alınmamalı.

Gazlı içecekler olabildiğince az tüketilmeli, ağrıyan dişe alkol veya kolonya sürülmemeli.

Çok tatlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak gerekir, ağza yapışan şekerler veya şekerli sakızlar tüketilmemeli.

Yazıyı indirmek için: Diş Sağlığı.docx (13.9 KB)

Sigara kullanımı dişlerde sararmaya neden olacağı gibi kısa sürede de çürüme ve buna bağlı olarak diş kaybına yol açacaktır. Bütün gerekli önlemlerin alınıp, diş temizliğinin düzenli olarak yapılmasına rağmen sigara kullanımına devam edildiği sürece sağlıklı dişlere ne yazık ki sahip olamayız. Yine aynı şekilde gazlı içeceklerin içinde bulunan asit de dişlerin zamanla aşınmasına ve giderek çürümesine sebep olacaktır.

Asitli içecekler dişlerin aşınmasına sebep olur. Özellikle diş fırçalama alışkanlığı çok olmayan kişilerde fazla miktarda asitli içecek tüketimi hem dişleri sarartacak hem de yavaşça çürümesine sebep olacaktır.