Diş İmplantı Nedir? Nasıl Yapılır?

İmplant diş taktırmak diğer diş taktırma yöntemlerine bakarak daha estetik ve fonksiyonel bir yöntemdir. Bu nedenle fiyat bakımından diğerlerine göre daha el yakıcı olması da gayet doğal geliyor bana. Yakın zamanda bende dişlerimi bu yöntemle yaptırmayı düşünüyorum. Peki İmplant tam olarak nedir? Nasıl bir yöntemdir inceleyelim. Şimdiden herkes içi sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

İmplant nedir?

İmplant kısaca diş köküdür. Kırılmış ama kökü kalmışsa dişinizin, once bu diş çekilir. Sonra implant kök yapılır ve daha sonra bunun üzerine protez diş yerleştirilir. Bu yöntemle yapılan dişler ömür boyu sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Yemek yerken, konuşurken falan diğer yöntemlere göre daha rahat fonksiyon sağlatan bir diş taktırma yöntemidir.

İmplant diş nasıl yapılıyor?

Genel olarak diş doktorunun dişimizi incelemesi neticesinde gerek gördüğü durumlarda, uygulanan bu yöntem. Çıkan dişinizin yerine bir kök takarak gerçekleştirilir. İmplant tedavisinin ilk amacı insanlara bir ömür sağlıklı ve sorunsuz bir diş imkanı sunmaktır. Gelen gideni aratır derler ama, bu kelimeyi de yabana atmamalı :slight_smile:

İmplant Kimlere uygulanır?

İmplant kökleri yani vidaları belli bir çapta olduğu için çenenin de o çapa uygun bir biçimde olması gerekmektedir. Aynı zamanda doku uyuşmazsa, doku takviyesi gibi bazı konular varmış. Bunları bu işin uzmanı bir doktor ile görüşmeniz tavsiye olunur. Ben burada kağıt üstü bilgiler paylaşmaktayım.

İmplant tedavisi için gerekli olan diğer hususlar ise genel anlamda sağlıklı bir olmak ve diş eti rahatsızlığınız olmaması. Yani genel sağlıktan kast edilen panik atak gibi şeyler oluyor burada. Başlarda söylediğim gibi işin bu kısmı kişiden kişiye değiyor ve doktor ile hasta arasında oluyor. Bu nedenle buradan kesin bir bilgi vermek yanlış olacaktır.

Tedavi sonrası dönem

Her diş tedavisi sonrası insan kendi kendine bu kez dişlerime iyi bakacağım diyor olmalı. Ne olursa olsun, tedavi dahi görmemiş olsanız da dişlerinizin her daim hijyenik olması sizin faydanıza olacaktır. Bence önemli olan dişi yaptırmak olsa da yaptıktan sonra iyi bakmak da prensip olmalı. Yani tedavi sonrası kalıcı bir sağlık söz konusu olsun istiyorsanız, diş bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

İmplant fiyatları

Konunun başımda söylediğim bini nemde yaptırmayı düşündüğüm için internet üzerinden bir hayli araştırma yaptım ancak kesin bir sonuca varamadım. Zannedersem doktordan doktora değişen bir durum gibi görünüyor. Tahmini olarak ulaştığım veriler üzerinden bilgi vermem gerekirse diş Başol 350-400 civarı bir rakam olabilir. Ama dediğim gibi net bir tahmin değil bu, net bir fiyat için doktoru aramak ve incelemeden geçmek gerekmektedir.

Cevrenizde İmplant yaptıran varmı?

Konunun bazı yerlerinde gördüğümüz gibi net bilgilere ulaşamadık. Son zamanlarda veya geçmiş zamanda yaptıran insanlar biliyorsanız veya siz yaptırdıysanız burada yazarak konuya faydalı bir bilgi kazandırmış olabilirsiniz. Katkı sağlayan, okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Herkese sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

İmplant uygulamasında uygun tekniğin kullanılması sayesinde, yan etkilerin oluşması beklenmez. İmplant titanyum elementinden üretildiği için, bunun doku dostu ve kemik dostu olduğu bilinmelidir. Bunun dışında implant üretiminde başka madde kullanılmamaktadır. Bu malzemenin ticari kaygı nedeniyle sahtesi ya da daha ucuzunun kullanılması durumunda sorun yaşanması kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle tedavide implant markası, diş doktoru çok önemlidir. Hastanın ağız bakımına önem vermemesi, genel sağlığıyla ilgili sorunlar, hijyen gibi etkenlerde yan etkilerin oluşmasına neden olabilir