Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Nedir? Tedavisi Nasıldır?

image

Damar tıkanıklığı genel olarak insanın doğasında olan damar sertleşmesinin bir üst levelidir. Yani normalde insanlar da damar sertleşmesi doğumdan itibaren başlar. Fakat sigara kullanan veya aşırı kilolu insanlar da daha erken son noktaya varan bir durum. Damar arasında kalsiyum gibi bazı şeylerin tıkanması söz konusu. Damar tıkanıklığının son safhası kalp krizidir. İşte bu yüzden erken teşhis edilmeli ve önemsenmeli bir konu. Detaylara girmeden önce herkes için faydalı bir konu olmasını dilerim. :slight_smile:

Damar tıkanıklığı nasıl teşhis edilir?

Aslında bu durumda bir çok uzman mesleki açıklamalar yapmış. Ancak ben içinden herkesin anlayabileceği kadar net olanları not ettim. Mesela şöyle düşünebiliriz. Yüksel bir yerde eşyamız var. Ona uzanmak için boyumuz yetmiyor. Ne yaparız? Yüksek bir şeyin üstüne çıkar öyle ulaşırız ona. Şimdi vucutta da durum buna benzer. Sizin damarlarınızdan belli ölçüde kan geçmesi gerekir. Damar tıkanıklığı varsa sandalye yokmuş gibi düşünün. Asla ulaşamazsınız yüksekte olan eşyanıza. Kan da fonksiyonunu yerine getirmez ve buna dayanarak bazı belirtiler ortaya çıkar. Fakat bazı damar tıkanılığı durumunda kişi hiç rahatsızlık duymayabilir. Yani birden bire ne olduğunu anlamadan kalp krizi meydana gelebilir. İşte bu yüzden asıl ve olması gereken yıllık olarak düzenli kontrolden geçmektir. Hele ki yaş kemale erdiyse daha bir özen gösterilmelidir.

Damar tıkanıklığı neden olur?

Her zaman söylerim, hiç bir şey kendi kendine meydana gelmez. Muhakkak bir sebebi ve bir çözümü vardır. Damar tıkanıklığı aslında birden bire yaşanan bir durum değil diyor uzmanlar. Çocukluk ve gençliği çağların size mirası olabilir. Mesela sağlıksız beslenme, obezite, sigara kullanımı ve aşırı stres bu hastalığın temelini atan etkenler. O kadar uyarılara rağmen sigara kullanımı hala azalmıyor. Aynı zamanda alkol de öyle. Bir çok konuda görüyorum ki bu iki ürün insanlara ciddi ölçüde zarar veriyor. Umarım bir gün sonu gelir.

Damar tıkanıklığı tedavisi.

Benim babam da olduğu için pek yakından bildiğim bir hastalık türü damar tıkanılığı. Biz önce babamı hastanenin acil bölümüne götürdük. Sonra yoğun bakıma aldılar ve anjiyo yaptılar. Yaklaşık bir hafta gibi süre içinde gerçekleşti bu durum. Tabi başka doktorlarda ve başka hastalarda daha farklı durumlar ortaya çıkıyor. Mesela ilacı tedavisi olduğu da söyleniyor. Stent takma olayı da var. Bypass ameliyatı da olabilir. Bir uzman kontrolünden geçilmeli,ve hastanın durumumuza göre tedavi yöntemi belirlenmeli. Benim bildiğim kadarıyla ilk olarak ilac tedavisi uygulanıyor. Sonra stent takılıyor. Üç kere stent takılan hasta yine kriz geçiyorsa bypass ameliyatı oluyor.

Siz veya bir tanıdığınız bu hastalığı yaşadımı?

Ben araştırmaları genel olarak uzmanların yorumlarını baz alarak yapıyorum. Bunlar madalyonun mesleki yüzü oluyor. Birde halk yüzü var muhakkak. Kendi babamdan örnekler verdim. Sizlerde yaşadıysanız veya bir tanıdığınızın başına geldiyse burada paylaşmanızı rica ederim. Çünkü her bilgi değerlidir ve muhakkak yerine gidecektir. Bizlere bu imkanı sunduğu için medikal Bulut a teşekkür ederim ve herkese sağlıklı forumlar dilerim. :slight_smile:

Damar tıkanıklığı riski altında olanların sağlıklı bir kiloya ulaşması ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini tercih etmesi genellikle uygulanan ilk tedavidir. Bazı durumlarda tedaviye ilaçla devam edilmekte veya ameliyat gerekli görülebilmektedir.

Damar tıkanıklığını anlamak için bazı belirtiler vardır. Göğüste ağrı veya basınç, yüz kaslarının sarkması, bir gözde geçici görme kaybı gibi belirtilen görüldüğünde bir hekime başvurmak gerekir.