CPAP ve BPAP Cihazlarının Farkları Nelerdir?

CPAP-BPAP-Cihazlar%C4%B1n%C4%B1-Kullan%C4%B1rken-Nelere-Dikkat-Edilir-10

Cpap cihazı ilaç tedavisi olmayan ve uyku apnesi hastalığının tedavisinde kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz uyku esnasın da kapanan üst solunun yollarının açık tutulması için kullanılmaktadır. Buruna basınçlı hava vererek çalışan bu cihaz kullanılmaya başlanmadan önce gerekli bilgi mutlaka alınmalıdır. Birçok farklı modele sahiptir. Buruna tamamen giren, yüzü kapatan su veya basınçla çalışanlar piyasada bulunmaktadır.

Hastalar için en uykun cihaz doktor, eczacılar ve medikalciler tarafından belirlenmektedir. Burun içerisin de et durumu olan hastalar için daha farklı cihazlar tavsiye edilir. Bu cihaz verilirken belirli testlere tabi tutulmak gerekiyor. Uyku düzeniniz uyurken hangi pozisyonda uyduğunuz bile bu cihazlar için önem arz ediyor.

Bu işleme ise uyku testi adı veriliyor. Bu teste uygun olarak size gerekli tavsiyeler ve cihaz hakkında bilgi veriliyor. Bu cihazın kullanılması metabolizmayı çalışır halde tuttuğu için zayıflama gibi bir durumla da karşılaşılabiliyor. Uykunun daha rahat geçmesi ve hastanın rahat etmesi için kullanılmaktadır.

Cpap ve Bpap Cihazların Farkları;

Cpap cihazlar genellikle evlerde kullanılmaktadır. Bpap cihazlar ise daha ağır cihazlardır. Genellikle yoğun bakımda ki hastalar için kullanılır. Fakat evde de kullanılabilmektedir. Bu iki cihaza da herhangi bir şekilde su değdirilmemesi gerekmektedir aksi durumda cihaz hata verebilir.

Aynı şekilde buhar olan herhangi bir ortamda da muhafaza edilmemesi gerekir. Nem yardımıyla hava veren bu cihazlar su haznesine su eklenmeden çalıştırılmamalıdır. Cpap cihaza uyum sağlayamamış hastalar için Bpap cihazı kullanılmaktadır. Cpap cihazların aksine Bpap cihazlar iki farklı hava yolu oluşturabilmektedir. Bpap cihazlar da sabit basınç yerine düşük basınç uygulanmaktadır.

Bpap cihazlar iki seviyeli bir basınç göstermektedir. Aynı zamanda Bpap cihazların farklı versiyonları da bulunmaktadır. Bu uygulama genel olarak maske ile uygulanmaktadır. Kullanılacak maske çeşidi ise yapılan testlerden sonra belirlenmektedir.

Bpap kronikleşen akciğer kaynaklı hastalıkların tedavisin de uygulanmaktadır. Cpap cihaz brap cihazın aksine sadece pozitif basınç üretmektedir. Bu sebeple crap cihazlar sadece uyku apnesi olan kişilerin tedavisin de kullanılır. Ayrıca akciğeri henüz gelişmemiş bebeklerin tedavisinde de kullanılmaktadır.