CPAP BPAP Gibi Solunum Cihazlarının Maskesi Nasıl Seçilir?

Uykuda solunum bozukluğu tespit edilmiş ve tedavisinde pozitif basınçlı hava veren cihazlar CPAP ve BPAP önerilen hastaların bu cihazlara uyum sağlayabilmeleri hastalıkların tedavi edilmesi açısından son derece önemlidir. Cihaz uyumundaki en önemli etken doğru bir şekilde seçilecek cihaz, maske ve basınç ayarıdır. Maske seçiminin doğru bir biçimde yapılması CPAP cihazının kullanımının kolaylaşması ve uyku konforunun arttırılması adına oldukça önemli. Pek çok CPAP cihazı üretici ya da satıcı firmasının elinde çeşitli maske seçenekleri bulunmayabilir. Bu durumda cihaz tercihinde bulunulurken diğer maske seçeneklerinin neler olduğu, yüz ve burun yapısına daha uygun bir maskenin uygun olup olmadığı incelenmelidir.

Cihaz ile beraber kullanılmakta olan maske seçimi büyük bir önem taşıyor. Silikon esaslı çok kullanımlı (reusable) maskelerin seçimi daha iyi olacaktır. Yüz yapısına göre maske seçilmesi daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Almadan önce ise mutlaka deneme yapılmalıdır. Burun, ağız-burun ve burun için denilmekte olan çeşitleri vardır. İlk olarak tercih burun tipi olmakla beraber hastanın tercihi ve daha kolay adapte olabildiği rahat modeller tercih edilmelidir.

Kullanılacak cihazların markasının önemli olmasından daha çok hastaya uygun olan cihazın tercih edilmesi önemlidir. Servis ve yedek parça fırsatı fazla olan, daha az ses yapan ve daha ismi bilinen markalar tercih edilebilir. Auto CPAP kullanması gereken hastaya ya da BPAP kullanması gerekli olan bir hastaya CPAP cihazı rapor edilmişse, hasta ile uyumu büyük bir önem taşır. Ayrıca diğer bir önemli nokta da cihaza tanımlanan basınç ayarıdır. Hastanın kullanamayacağı bir basınç raporlanmış ise hasta cihazı sık sık çıkararak kullanmak istemeyecektir. Bu durumda ilk olarak rampa ismi verilen özelliğin devreye sokulması, durumda bir değişiklik olmazsa uyku testi ile birlikte tekrar basınç ayarı yapılması uygun olacaktır. Burun için kuruma ya da burundan su gibi akıntı gelme gibi durumlar da pozitif basınçlı hava veren cihazlarındaki uyumu azaltan sebeplerdir. Bu durumda da kullanılmakta olan cihazın ısıtıcı-nemlendirici olması sorunu çözecektir.