Cihazlara bağlı SMA hastası çocuğun annesinden umut dolu mesaj

Oğlunun henüz 9 aylıkken SMA hastası olduğunu öğrenen anne Velican Gök, Sağlık Bakanlığı’nın verdiği Evde Sağlık Hizmeti’nde öğrendikleriyle oğlunun 6 senedir hayata tutunmasını sağlıyor
Benzer sağlık sorunları yaşayan ailelere umut dolu mesajlar veren anne Velican Gök:
“İlk başlarda ellerim titriyordu, ağlıyordum. Umutsuzluğa kapılırsak çocukları kaybederiz. Dört dörtlük baktığımız zaman hayat da güzel oluyor. Kendi mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz”

ADANA - Adana’da evde bakım hizmeti sayesinde öğrendikleriyle 6 yaşındaki SMA hastası yatalak oğlunun hayata tutunmasını sağlayan anne Velican Gök, benzer sağlık sorunları yaşayan ailelere umut dolu mesajlar vererek, “Umutsuzluğa kapılırsak çocukları kaybederiz. Dört dörtlük baktığımız zaman hayat da güzel oluyor. Kendi mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Evde Sağlık Hizmetleri” pek çok hastanın imdadına yetişerek hayata tutunmasını sağlıyor. Hastanın durumuna göre düzenlenen bakım programlarında cihaza bağlı yaşaması gereken hastaların teknik malzemeleri de devlet tarafından karşılanıyor. Sağlık görevlileri, periyodik aralıklarla hastaları ziyaret ederken, durumun aciliyetine göre anında müdahale de edebiliyor.
Velican Gök ile Yusuf Gök çiftinin 3 çocukların en küçüğü 6 yaşındaki Şehmuz Gök, doğuştan Spinal Muskuler Atrofi hastası. Henüz 9 aylıkken çocuklarının SMA hastasını öğrenen çiftin hayatı ilk etapta karamsarlıklarla dolu olsa da Evde Bakım Hizmeti ile tanıştıktan sonra karşılaştıkları güçlükler bir nebze de olsa kolaylaştı. Yaşıtları tüm enerjisiyle gülüp oynayarak hayatını sürdürürken solunum cihazına bağlı yaşayan çocuklarını hayata tutundurmaya çalışan anne Velican Gök, Evde Bakım Hizmeti sırasında doktorlardan öğrendikleriyle acil durumlarda ilk müdahaleyi yapacak donanıma sahip oldu.

Adana Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Adana Kadın Doğum Çocuk Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Deniz Kaya, cihazlara bağlı yaşamak durumunda olan yatalak hastalarda bakımın önemine vurgu yaparak, esas önemli olan kısmın ailenin bakım yapacak tecrübeye sahip olmasına işaret etti. SMA hastalığının 10 binde bir görülen kromozom bozukluğuna bağlı bir kas hastalığı olduğunu dile getiren Kaya, “Adana Kadın Doğum Çocuk Hastanesi’nde evde bakım hizmeti alan 75 hastamız var. Tüm ilaç ihtiyaçları, cihaz ve rapor ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Onun öncesinde hastanın şikayetleri olduğu dönemde 7/24 bize telefonla ulaşıyorlar ve hemşiremiz, görevli doktorlarımızla sağlık hizmeti veriyoruz. Her türlü enjeksiyon, pansuman ve yapabileceğimiz diğer tedavileri uyguluyoruz. Hastaneye yatış gerektiren bir durum varsa anında müdahale ediyoruz. Biz müdahale ediyoruz ama burada ailelere çok daha büyük görevler düşüyor. Karşılaştıkları problemlere anında müdahale ediyorlar. Bu nedenle bu tür anneler cennetlik” dedi.