Biz yetişemedik ambulansa koymuşlar ve yola çıkmışlardı. Neyse biz de hemen yola koyulduk. Vedalaştık.

Biz yetişemedik ambulansa koymuşlar ve yola çıkmışlardı. Neyse biz de hemen yola koyulduk. Vedalaştık. Babam, ben, erkek kardeşim, oğlum, kızım ambulansa yetişelim diye çok hızlı kullanıyordu kardeşim. Ama yetişemedik. Yarım saat fark vardı aramızda. Ambulans da çok hızlı gidiyor diye düşündük.

Neyse yarım saat farkla bir de hastanenin girişini arayarak bulduk. Girişte park yeri vardı. Oraya park ettirdiler. Biz yürüyerek dahiliyeyi bulmak için yarım saat uğraştık. Yoğun bakımı da araya araya bulduk. Bu arada hepimiz de niyetliydik. Önünde beklemeye başladık. Gördüğümüz doktorlara sorduk. Hastanızı aldık, genel muayenesini yaptık. Gerekli bakımları da yapılıyor, endişelenmeyin dedi. Asistan doktor siz hastayı görün beklemeyin gidin dedi. Kızım girdi içeriye. Tek odaya almışlar. Dayanamadım ben de girdim çok yorgun ve halsiz görünüyordu. Biraz sağını solunu düzelttik. Doktor yarın sabah yoğun bakıma alabileceğini söyledi. Hasta bakım bizden temizlik malzemeleri istedi. Onları aldıktan sonra biz çıktık. Hastaneden misafirhaneye geçelim, oda ayırtalım dedik. Hastanenin hemen karşı caddesindeydi zaten. Oraya geçtik. İki kişilik oda tuttuk. Oğlumla ben kalacaktık. Eşyalarımızı çıkardık.

Kardeşim Ankara’nın bazı yerlerini merak ediyorum, dolaşalım dedi. Tamam dendi. Okuduğu üniversiteyi merak ediyorum dedi, oraları dolaştık. Petrolden benzin aldık. Hepimiz niyetliyiz dedik. Doğru dürüst bir yer bunalım da iftar yapalım dendi. Güzel temiz bir yer bulduk oturduk. Sahur aklıma geldi. Gittim marketten biraz alış veriş yaptım. Derken iftar vakti geldi. Yemeğimizi yedik. Oradan kalktık, bizi misafirhaneye bıraktılar. Kardeşim, babam, kızım yola çıktılar. Biz de misafirhaneye gittik. Duş falan filan derken çok yorulmuşuz zaten, hemen uyuduk.

Ben sahura kalktım. Sabah uyanınca hastaneye gittik. Oğlumla yoğun bakımın kapısında beklemeye başladık. Hocalar, hemşireler girip çıkıyordu. 4 saat bekledik. Sonra ben hocayla konuştum. Ne zaman ara yoğun bakıma alacaksınız dedim. Hoca birazdan alalım dedi. Bir saat sonra baktım karyolasıyla çıkarıyorlar. Ara yoğun bakımın kapısı karşıdaydı. Hemen hastamla beraber geçtik.

Bizi üçüncü odaya aldılar. Dört yatak vardı odada. Ara yoğun bakımda da dört oda vardı. Odada hiç hasta yoktu ve kocaman bir odaydı. Hastanın başında bir hemşire iki de hasta bakıcı vardı. Oksijene ve monitöre bağladılar. Bize liste verdiler. Temizlik malzemesi, su, bardak vs alındı ve hastayı yerleştirdik. Biraz bakımını yaptık, temizliğini yaptık. Pozisyon verdik derken hastayı bayağı yorduk. Ben biraz buruk mutlu idim. Nasıl bakılıyor, nasıl bakılmıyor hepsini görecektik. Oğlum gündüzleri ben bakayım geceleri sen bak dedi. Sen oruçlusun, hava sıcak, oda sıcak dayanamazsın dedi. Doğru söylüyordu.

O gün beraber biraz durduk. Beni gönderdi. Git uyu dinlen ben seni uyandırırım iftara dedi. Gittim, biraz uyudum. İftara kalktım yemekhanede yemeğimi yedim. Ben geliyorum seni almaya dedi. Geldi beni hastaneye götürdü. Hastane çok büyüktü. Yol bulmak zor hele de içi karma karışık.

İçeriye girdik. Bu arada ara yoğun bakımda bizim dışımızda iki bayan hasta vardı. Dolayısıyla refakatçiler de bayandı. Oğlum biraz durdu. Dinlenmeye misafirhaneye geçti. Ben koca odada hastamla yalnız kaldım. Ara sıra hemşire girip çıkıyordu. Ben ürperdim. İlk defa hastamla aynı odada yalnız kalıyordum. Bilmediğim bir hastane, kocaman bir oda, dört yatak var, ama içi boş. Diğer odalarda öyleydi.

Korktum. Bir şey olursa ben varım diye umursamazsa filan diye. Çok şükür bir şey olmadı. Biraz hastamın temizliğiyle ilgilendim. Sildim, kremledim. Televizyonu açtım. Sahur saatine kadar ayaktayım. Biraz dinlendim. Bu arada hemşireler hiç gelmez olmuşlardı. Hasta bakıcılar akşam 12’de diğer odalara girdiler. Hasta bakımını yaptılar. Bizi atladılar. Orada hemşireler de asker hemşirelerdi.

Neyse sabah 6’da yine hemşire geldi. İlacını verdi. Hasta bakıcılar yine bizi atladı. Bende çağırdım neden bizi atlıyorsunuz dedim. Bana sen hastana bizden iyi bakıyorsun dediler. Olmaz buraya da geleceksiniz benim hastamla da alakadar olacaksınız dedim. Gelin en azından şimdi pozisyonunu değiştirelim dedim. Geldiler yaptık. Saat sekize kadar dalmışım. Sonra seslere uyandım. Memurlar, hemşireler, doktorlar, hasta bakıcılar geliyorlardı. Buçukta hemşireler teslim değişim yaptılar. Saat 9.5 da doktorlar hastaları dolaştılar. Diyetisyeni, genel cerrahisi, dahiliyesi, stajyerler vs. Daha sonra hemşire geldi beslenmesini başlattı ilacını verdi.

Daha sonra oğlum geldi. Ben de misafirhaneye yatmaya gittim. Güzel bir uykuyla dinlendim. Akşam oldu iftardan sonra oğlumun yanına geçtim.

1 Beğeni

Bu olay yenimi, eskimi pek kestirmedim ancak açtığınız 3 konuyu da baştan sona okudum. Üzüntünüze ortak oldum. Umarım Rabbim acil şifalar verir. Ben de dua edeceğim bol bol.

1 Beğeni