Bırakmak Mı Kolay Hayatı? Yoksa Tutmak Mı?

Senin bir hedefin bir hayallerin var ve bu hedef için durmadan çalışıyor çabalıyor ve koşturuyorsun. Ve bazen çok yoruluyorsun, bırakmak istiyorsun, İçimden bir ses bu isteğini tetikliyor “bırakırsam rahatlarım diyor”. Bırakayım vazgeçeyim ne olacak ki gibi düşüncelere kapılıyorsun. İçinden O Ses konuşmaya başlıyor ve seni bırakmaya vazgeçmeye ikna etmek istiyor. Tam da o anda filmi durduralım ve şu soruyu soralım kendimize;

vazgeçmek mi? yoksa mücadeleye devam etmek mi?

Eğer sende hayalleri olan insanlardan biri sen çok çalışmak çabalamak ve gayret etmek Sana yabancı olan kavramlardan değil. Bugüne gelebilmek için şu an elimde olan şeylere sahip olabilmek için çok fazla emek verip çok fazla çaba harcadın. Ama bazen insan gerçekten çok yoruluyor Sen de yorulmaya başlıyorsun işte biraz önce bahsettiğim O Ses içinden konuşmaya başlıyor. Bırak artık ya çalışırsan ne olacak bak çalışıyorsun Çalışıyorsun olmuyor. Başarısız Olacaksın diyor. Seni İçinden demonize etmeye çalışıyor. Fakat şunu Unutmamak gerekir;

İnsan olan herkes yorulur

Sen sadece insan olduğunu bil. İnsan olan herkesin yorulacağını bil. Ne zaman çalışıp Ne zaman dinlenmem gerektiğini bil yeter. Sonrasında yorulduktan sonra insan dinlenir ve yoluna tekrar devam eder. Sen dinleneceğin zamanı bil yeter.

Başarısızlık mı? Yorgunluk mu?

Birçok insan yorulmak ve başarısızlık hissini birbirine karıştırır. Zannediyor ki bir mücadeleye başladığı zaman her şey güllük gülistanlık olacak. Hiç kendisini kötü hissetmeyecek hiç yorulmayacak. Eğer bu yola çıktığında bu yanlış düşünceye sahipse içinde bir şeyler çıtırdama ya başlıyor. Diyor ki içindeki o şüpheli ses acaba başarısız mı olacağım? Bak yoruluyorum Demek ki olmuyor. İşte burada filmi durdurup insan olan herkesin yorulduğunu hatırlamamız gerekiyor. Ne yapmamız gerek böyle bir durumda ? Mola almamız lazım. Yorulmak insana şu mesajı gönderiyor. Diyor ki Ahmet Mehmet her kimse Yorulduysan dinlen yoluna öyle devam et Ama birçok insan yoruldu zaman ben yapamıyorum arkadaş diyerek oyundan çıkıyor. Güve ne oluyor o mücadele maratonundan diskalifiye olmuş oluyor. Hayatta başarı Bir bakıma da mücadeleyi bırakmamak sonucu ortaya çıkıyor.

Bir hedefe ulaşmaya çalışırken

Bir hedefe ulaşmayı hayal ederken her zaman başlangıç süreci çok zordur. İlk başlanan o mücadele zamanları insanı çok zorlar. İçinden o şüphe sesleri hep yükselmeye devam eder. Çok zorlanıyorum çok yoruluyorum diye. Ama şunu bilmek gerekir Mücadele’nin her zaman başlangıç sürece çok zordur bir nokta var aşılması gereken bir eşek var her mücadele de. Bu kurduğun hayale ulaşırken de olabilir Bir bağımlılıktan kurtulmak isterken de sigarayı bırakmak isterken de olabilir. Bir mücadele döneminde ilk eşi açana kadar Olan süreç çok zordur. O eşik öyle bir eşiktir ki insan ona ulaşırken ne kadar zorlanıyorsa ona ulaştıktan sonra da öyle zorlanacağını zannediyor ve der ki ben dayanamıyorum arkadaş. Ben bu zorla dayanamıyorum. Ve o eşiğe gelmeden insanların birçoğu mücadeleden vazgeçer. Ama bir kısım insan var ki daha dirayetli olan hedeflerine sahip çıkan insanlardır. O eşiği geçerler ve o eşiği geçince işin rengi değişmeye bağlar. Bu kadar zor olan şey hafifler. Artık mücadele Onun için bir alışkanlık haline gelir. Ondan sonra ne olur refleks haline gelir. O kadar düşünmez Ve o kadar zorlanmaz. Ve aşamalar ilerledikçe o mücadele o insanlar için bir alışkanlık olur. Yani aslında önemli olan o eşiğe gelmek. O noktayı geçer sen başarırsın ama o noktaya gelmeden pes edenlerden olursan sen de başarısız olursun.

Kendinizi tanıyor olmalısınız

Mücadele esnasında en önemli şeylerden bir tanesi insanın kendini tanıyor olması. Çünkü vazgeçme noktasına herkes dönem dönem geliyor, her mücadele içinde. ama o anda birisi geliyor ve içinizden en güzel yalanları söylemeye başlıyor. Bırak yarın yaparsın daha sonra denersin gibi. Tatlı tatlı konuşmaya başlar ve sen her seferinde o içinden gelen sese tatlı ama yalancı sesi inanırsan mücadele sürecinde başarısız olursun ve vazgeçme noktasına gelirsin. Şimdi burada Kendini tanıman çok önemli içindeki sesim senin dostun olmadığını sana yalan söylediğini bilmen lazım. Ama bazen insan o yalanlara bile muhtaç olabiliyor Böyle zamanlarda O yalanlara inanmak istiyorsun diyorsun ki doğru söylüyor bak Çünkü yorulmuş oluyorsun öyle durumlarda içindeki o Tatlıses’in yalan olduğunu hatırlatacak şeyler bulmalısın bu cüzdanında sakladığın bir hatırlatıcı kart bile olabilir. Baktığın zaman kendine söyleyeceğim yalanları hatırlatacak Bak bunu daha önce de yaptığın bu yalanlara daha önce de Maruz kaldım ve daha önce de hiçbir işe yaramadı bu yalanlara inanmak bunu hatırlatmalısın kendine. Bunu başarabilen insanlar bunlardan etkilenmez yoluna devam eder.

İnsan arada duraklama yapabilir yavaşlayabilir çok normal tamamen İnsanlık hali ama biraz önce bahsettiğimiz içimizdeki ses var ya içimizde konuşan adam veya kadın yine böyle zamanlarda yavaşlama ve duraklama zamanlarında hemen devreye giriyor Bak yavaşladın artık artık bak duraklarının artık bırak artık yarışı kaçırdın Diyor. Bu diyetle olabilir ders çalışma sürecinde olabilir sıklıkla. Diyet yaparken zayıflama gibi durumlarda bu olay devreye giriyor veya ders çalışırken araya giren süreç bu iç güdüyü tetikliyor. O Ses hemen konuşmaya başlıyor kaçırdın yarışı arkadaşım bırak artık diyor. Ve sen buna inanırsan mücadele sürecine kaybediyorsun ve bırakıyorsun. Ama şunu unutmamak gerekir en iyi mücadeleler başarıya ulaşan mücadeleler esnek olan mücadeleler dedik ya başta duraklamalar Olabilir yavaşlamalar olabilir Önemli olan bunları Dert etmeden dinlenip yolumuza devam etmektir.

Ne için mücadele etmeli?

Mücadele suresinden bahsettik Ancak insan ne için mücadele etmeli bundan bahsetmedi siz kendiniz mücadele edeceğiniz şeyi seçmelisiniz Onun için mücadele edip onun için çaba sarf etmelisiniz. O güzel gözükmek de olabilir bir üniversitede okumakta olabilir veya bir Dağın tepesine çıkmak bile olabilir. Bunu belirleyip hayal edip kendinizi motive etmeniz bu süreç içinde çok önemlidir. Neticede O hayaliniz için bir şeyler yapıyorsunuz ve o hayaliniz için bu yola çıkmış bulunuyorsunuz. Çünkü veya büyük Önemli olan hayallerinizi bir köşeye atmadan yolunuza devam etmektir. Arada olan yavaşlamalar yorgunluklar ve durgunluk var da baştaki amacı unutmadan hatırlayarak devam etmek hedeflerinize bir adım daha götürecektir.