Bilmemiz Gereken Inhalasyon Bozuklukları

image

Soluma, ciğerlerinize havayı solumak için kullanılan süreçtir. İnhalasyon solunum sürecinin bir parçasıdır ve bu, ömrü desteklemek için otomatik olarak herhangi bir zamanda art arda olur .

Akciğerleriniz vücuda yayılmak üzere oksijen sağlamak için genişler ve daralır. Akciğerler, karbon dioksit adı verilen atığı veya atıkları uzaklaştırmak için deflate eder.

Solunum süreci

Solunum burundan veya ağızdan başlar. Hava burun veya ağız yoluyla vücuda girebilir, ancak burnu kullanmanız önerilir. Dahası, hava trakea adı verilen boğaza girer ve akciğere geçer (bronş).

Solunum sürecine, akciğerlerin altında yer alan geniş bir kubbe şeklinde kas yardım eder. Bu kas, göğüs boşluğunu ve karın boşluğunu ayıran diyafram olarak adlandırılır . Nefes alırken, diyafram aşağı doğru akıp akciğerlere oksijen veya hava giren bir hareket yaratır. Bu işleme inhalasyon denir.

Karbon dioksit içeren nefes aldığınızda bunun tersi geçerlidir. Nefes alırken diyafram yukarıya doğru rahatlar ve havayı karbon dioksitten arındırmak için ciğerleri iter.

Bazı inhalasyon bozuklukları şunlardır:

Rint: burun içinde iltihabıdır ve genellikle, polen, toz, küf, hayvan tüyü ya da bazı alerji gibi alerjilerin tarafından tetiklenir. Bu durum, burun tıkanıklığı veya soğuk algınlığı belirtilerine neden olur.

Astım: havayolunun şişmesiyle artan yapışkan mukus üretimiyle karakterizedir. Astım hastası, solunum yolları daraldığında veya mukusla dolduğunda semptomlar yaşar. Belirtilerden bazıları genellikle gece öksürür, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve ağrı. Genellikle, astım yaşayan insanlar , öksürük, nefes darlığı ve göğüs sızdırmazlığını azaltmak için ilacın özel bir alet veya solunum yolu ile verilir .

Bunlara dikkat.

Solunum bozuklukları önemsiz sayılmayan şeylerdir, çünkü solunum sorunları ciddi olarak sağlıklarını ve hatta hayatınızı etkileyebilir. Yukarıda açıklanan bazı solunum yolu rahatsızlıkları yaşama riski taşıyorsanız, rahatsızlığın ortaya çıkması için tetiklemeyi engellemenize gerek vardır.

İnhalasyonu bozan bir diğer erken de sigaradır. Sigara birçok solunum yolu hastalığına sebep olduğu gibi inhalasyonu da bozmaktadır.

1 Beğeni