Bilinçsiz ilaç yerine, sağlıklı besin tüket

images (2)

Her zaman insanları uyarmayı borç bilidiğimiz bir konu varsa, bu kesinlikle bilinçsiz ilaç kullanımıdır. bu kez uyarmak yerine sizlere farklı bir sunum ile seslenmek istiyorum. çünkü bilinçsiz ilaç kullanma dedikçe insanlara, her şey için hastaneye gidilmez cevabını çok alıyoruz. Her şey için hastaneye gidilirmi, gidilmezmi bilmiyorum ancak herkes birazda kendinin doktoru olmalıdır kanaatindeyim. Bilinçsiz ilaç tüketimi yerine antibiyotik niyetine tüketilen besinleri araştırdınızmı hiç ? bu makalede bu besinleri araştırıp sizlere sunmaya çalışacağım. şimdiden sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Sarımsak, soğan.

Sarımsak ve soğan nasıl tanımlanır diye düşündümde bir an, aklıma sadece süper kahramanlar geldi :slight_smile: Tabi bu aslında işin mizahi yanı. aslına indiğimiz taktirde biraz daha gerçekçi yaklaşmamız gerekir. sarımsak uzun yıllardan beri ilaçların içerisinde ve tıbda çok fazla kullanılan şifa bitkisi. ayrıca köy gibi yerlerde veya tarihte tıbbın yetersiz olduğu yıllarda böyle besinlerden daha çok faydalanırdı insanlar. yine fayda görüyorlar ancak, kullandıkları ilaçların içerisinde, hangi ilaçların içerisinde ne var pek fazla inceleme yapmıyorlar. Süper kahraman olarak tanımladığımız bu besinler özellikle çiğ olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemine güç kazandırıyor. Kanser ve insan arasında duvar olmak gibi bir özelliğide var diyebiliriz bu besinlerin. ayrıca hücre onarımında size iyi bir yardımcı diyebiliriz sarımsak ve soğan için.

Kefir

İnsanlar hergün binlerce marka telefonun, bilgisayarın veya herhangi bir teknolojik aletin özelliklerini inceliyor. eski insanları konuşuyor olsaydım eğer şimdi, insanlar hergün meyvelerin veya besinlerin faydalarını, yaşamın sırlarını inceliyor derdim sanırdım. Burada vermek istediğim sosyal mesaj bu besinlerin teknolojik aletlerden daha çok incelenmesi gerektiğidir. Çok fazla konumuzu sapmadan kefirin faydalarına geçelim. kefirin en çok bilinen ve dikkate alınan özellikleriden bir tanesi, vucut direncini arttıyor olması. Malum sürekli incelemeler yapılıyor. son yapılan incelemelerde ise teşhis edilen bir durum var. bu durum ki kefirin düzenli olarak kullanılması ile alakalı. düzenli olarak kullanıldığı taktirde kefirin üst solunum enfeksiyonlarına meydan okuduğu görülmüştür. gribal enfeksiyonlarada bir o kadar meydan okuduğuda söylenebilir. bağırsakta kanser oluşturan etkenler nedir konusuna el atacağım ilerleyen zamanlarda. fakat kefirin bağırsak kanserine neden olan durumlarda bir koruyucu olduğunun kısa da olsa geçmek isterim. probiyotik barındıran bir besin olduğu için bağışıklık siteminide düzenliyor diyebilirim. İddalara göre sinirsel rahatsızlıklar karşı iştahsızlık ve uykusuzluğa karşıda fayda sağladığı söyleniyor fakat, bunlar piskoloji ile alakalı durumlar olduğu için biraz ben tam emin olamıyorum. kefirin bir çok hastalığın tedavisinde direk kullanıldığını biliyrmuydunuz? bu hastalıklardan bir kaçı bronşit ve astım hastalığıdır.

Ispanak

Ispanağı temel reis çizgi filmi ile sevmiş biri olarak bunu incelemesi benim için eğlenceli oldu diyebilirim. eski günleri yad etmiş oldum :slight_smile: Bağışıklı sisteminde bir efsne olarak bilinir ıspanak. Vitamin dediğin zaman ilk akla gelen besinler arasında yer alır. A,B,C ve E vitamini içinde bulundurur. Fyadları nelerdir dediğinizi duyar gibi oluyorum. Enfeksiyonları önlemesini bir köşeye not edelim o zaman. beyin yaşlanmasını geciktirdiğide görülmekte. efendim daha ne olsun? diyesim geldi.

Turp

eskilerin bir sözü vardır. turp gibi derler. ben aslında edebiyatçı olduğum için bu deyimlere biraz kafa yormuşluğum vardır. mesela dönemin en sağlam mazlemesi turpmuyduda turp gibi demişler? bu gün böyle bir ata sözü yazmak gerekirse eminimn ki insanlar Tank gibi derlerdi. çünkü sağlamlığı vurgulamak için sağlam bir şey örnek olarak sunulur. Muhakkak atalarımız turp gibi sağlam derken bir şeylere güveniyordu. buyurun inceleyelim. Turp için ilk olarak söylenmesi gereken şey aşırı derecede zengin C vitamini içerdiğidir. folik asit, fosfor, ve yüksek diyet lifi sayesinde tam bir sağlık madenidir turp. aşıı güçlü antioksidan diyebileceğimiz turp, soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı rol oynar.

Brokoli

brokoli bağışıklığı destekler diye ortaya bir laf atalım önce. ve bu iddaamızı biraz açalım. Brokoli bağışıklık sistemini nasıl destekliyor? içinde bulunan sulforan maddesi sayesinde antioksidan rol oynayarak bağışıklığı destekler. içinde bulunan vitaminler ise C ve E vitaminidir. bu iki vitamin yan yanageldiği taktirde, bağışıklık sistemini uyarır.

Bilinçsiz ilaç kullanma, sağlıklı besin kullan.

bu makalede aslında bir çok sosyal mesaj verdiğime inanıyorum. insanların teknolojiye olan ilgisi, ve besinlerin özelliklerine karşı olan ilgisizlikleri hakkında ince mesajlar verdim. aynı zamanda bilinçsiz ilaç kullanımı yerine sağlıklı besinlerden fayda görmeyi tavsiye ettim. Kendi sağlığımı düşünmek bana yeter, fakat düşüncelerimi yazmak sanıyorumki herkese yeter. Sizlerde düşüncelerinizi kendinize saklamayın. muhakkak paylaşın, ifade edin. eminim ki söylemek ve anlatmak istedikleriniz muhakkak yerine gidecekir. Bu makaleyi yayınlayıp sunma imkanı bulduğum Sesan Foruma, bu konuyu okuyan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. herkese sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

Doğal antibiyotikler arasında yaygın olarak bilinen, en etkili antibiyotik sarımsaktır. Sarımsak, atardamar sertleşmesi, yüksek kolesterol, kalp krizi ve hipertansiyon dahil olmak üzere kan sistemi ve kalbe bağlı çeşitli koşullar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Keyfi kullanılan vitamin ilaçlarının yerine vitamini bol olan meyveler tercihe edilebilir. Özellikle diğer ülkelere nazaran ülkemizde daha fazla yetişen portakal bir vitamin deposu olarak bilinir. Her gün kullanıldığı sürece ilaçtan daha fazla faydalı olacaktır.