Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir?


(Ali Ciftci) #1

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu doğal olarak koruyan bir zırh, şehrin etrafını düşmandan korunmak için saran surlar gibi bağışıklık sistemimiz de bizi hastalıklara karşı sarar ve korur. Mikropları ve virüsleri vücuttan uzak tutar. Yani bağışıklık sistemimiz güçlü oldukça biz de o kadar sağlıklı oluruz. Herkes asla hasta olmayan birini tanır, herkesin nezle olduğu, griple boğuştuğu dönemlerde bile o kişi hasta olmaz, burnu bile akmaz. İşte bunu sağlayan o kişinin güçlü bağışıklık sistemidir. Anne sütünden tutun da çocukken yaşadığı birçok durum bağışıklık sistemini güçlendirmiştir. Çocukken bağışıklık sistemine yapılan yatırımın yerini hiçbir şey tutmasa da bağışıklık sistemini güçlendirmek için birçok şey yapılabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir

Bağışıklık sistemi, nankör değildir, sizin onun için bir şeyler yaptığınızı anlayabilir ve ona göre konum alır, size yardımcı olur. Bağışıklık sistemi binlerce yöntemle korunabilir ve güçlendirilebilir ancak burada birkaçından bahsedeceğiz.

Bağışıklık sisteminin güçsüz olması yüksek oranda beslenmeye bağlıdır. Beslenmeyi doğru ve düzenli şekilde yapmak bağışıklık sistemine büyük etki yapacaktır. Yeterli protein alımı bağışıklık sistemini güçlendirir ancak fazla alımı sorunlara yol açar.

A, E, C, B vitaminleri, karotenler, demir, çinko, selenyum içeren maddeler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir.

A vitamini, bir antitümör görevindedir. Akyuvarları güçlendirir ve antikor tepkisini hızlandırır, bir virüsün vücuda girmesi ile yok olması arasındaki süreci kısaltır. Süt, balık, yumurta vs. tüketerek A vitamini desteğini yükseltebilirsiniz.

C vitamini, antibakteriyel bir maddedir. Bu da hastalıkların iyileşmesinde ve hastalıklardan kaçınmada kritik bir rolünün olduğunu kanıtlar. Turunçgillerden, taze biberden, maydanozdan, kirazdan, kavundan vs. C vitamini elde edebilirsiniz.

E vitamini, serbest radikallerin tutulmasını kolaylaştırır. Vücuda başka birçok yararı da bulunan E vitaminini ceviz, badem, fıstık, soya, susam gibi yağlı tohumlardan bulabilirsiniz.

B6 vitamini, bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Eksik olması halinde bağışıklık sistemi yavaşlar, hastalıklar artmaya başlar. Beyaz ve kırmızı etlerden, yumurtadan elde edebilirsiniz.

B12 vitamini, savaşçı hücreleri hem nicelik hem de nitelik olarak arttırır. Eksikliği dışarıdan gelen zararlı organizmalarla savaşmayı azaltır ve yavaşlatır. B12 vitamini, yine beyaz ve kırmızı etten, süt ve süt ürünlerinden, yumurtadan bulunabilir.

Folik asit, B12 vitaminiyle benzer görev görür ve ona yardım eder. Ispanak, semizotu gibi yeşil sebzelerden, kuru baklagillerden kolayca elde edilebilir.

Betakaroten, serbest radikallerin tutulmasını sağlar. E vitaminiyle ortak çalışır. Yeşil yapraklı sebzelerden, kırmızı veya turuncu renkte sebzelerden bulunabilir.

Demir, her türlü hastalığa karşı sert bir önlem olarak tüketilmelidir. Eksikliği durumunda lenf bezlerinin yapısı bozulur, savaşçı hücreler savaşacak enerji bulamaz ve koruma kalkanları inmiş olur. Vücudun görünmez zırhı bağışıklık sistemi için vazgeçilmez bir besin türüdür. Hayvansal ve bitkisel kaynaklı demir elde edilebilir ancak hayvansal kaynaklı demirin daha fazla kullanıldığını söylemek gerekir. Kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri hayvansal kaynaklı demir kazanmak için tüketilmelidir. Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ise bitkisel kaynaklı demir kazanmak için gereklidir.

Çinko, virüslere karşı adeta bir doğum kontrol hapı görevi görerek virüslerin çoğalmasını engeller. Birçok bağışıklık sistemi etkinliğinde ön plana çıkar. Yumurtada, beyaz ve kırmızı ette, süt ve süt ürünlerinde bol bol bulunur.

Selenyum, bağışıklık sisteminin kilitlerinden biridir. Bir zırhın vücuda zarar vermemesi için içine dikilen deri kılıf gibidir, bağışıklık sisteminin her yerinde bulunur. Her işlevinde parmağı vardır.

Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilebilecek besin gruplarıdır. Tabi ki daha fazlası da vardır ancak bunlar bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

Yazıyı indirmek için: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılabilir.docx (13.8 KB)