Ayva'nın faydaları nelerdir?

IMG_0078

Bazı besinler vardır ki kendisi de kabuğu da şifa kaynağıdır. Bu meyveler her ne kadar hak ettiği değeri görmese de, onların faydalı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir bu durum. Peki hangi meyveden mi bahsediyorum? Tabiki kış mevsiminin olmazsa olmazı ayvadan. Ayva Sağlık sorunlarına karşı hem önleyici hem onarıcı bir yapıya sahiptir. Peki ayvanın faydaları nelerdir? gelin birlikte inceleyelim.

Ayva diğer dünya ülkelerine bakarak, Türkiye’de daha fazla yetişmektedir. Hem yerli üretim olduğu için, Hem burada daha çok yetiştiği için aslında değerini bilmemiz gereken bir meyvedir ayva.

250 gram ağırlığında bir ayvanın yaklaşık kalori değeri 150 dır. 250 gram ağırlığındaki diğer meyvelerde, genel olarak daha çok kalori bulunmaktadır. Eğer olaya böyle bakarsak, diyet yapanlar için ayvanın önemini görmek pekde zor değil. Fakat bir adet Ayva da aşağı yukarı 30 gram şeker olduğunu unutmamak lazım. Bununla birlikte bir adet Ayva da üç aşağı beş yukarı 5 gram lif bulunmaktadır. Bu lif sindirim sistemi sorunları yaşayan insanlar için bir çeşit rahatlatıcı olabilir. Lif değeri yüksek besinlerin bağırsak hareketlerini güçlendirdiğini biliyor muydunuz?

1 adet ayvanın içinde üç aşağı beş yukarı 40 gram C vitamini bulunmaktadır. İdeal bir kilo ve boyda olan insanın bir günde tüketmesi gereken C vitamini yaklaşık 80 gramdır. Eğer bunu göz önünde bulundurursak 1 adet ayva bir günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Eğer ki doğal yollardan C vitamini takviyesi Yapmamız gerekiyorsa ayva Kesinlikle doğru tercih. Tabii ki ayvanın içinde bulunanlar C vitamini ile sınırlı değil, aynı zamanda mineral bakımından da çok zengin bir meyvedir ayva.

Ayva, armutun kardeş meyvesi olarak verilmektedir. Hem ayvanın hem de armutun bugüne kadar birçok sağlık sorununun tedavisinde etkili olduğu aşikar. Durum böyle iken hayvanın faydalarını ele almamak olmaz.

Ayvanın faydaları nelerdir

ayvanın insana enerji verdiğini biliyor muydunuz? Eğer ki gereğinden fazla enerji tüketiyorsanız bir günde, ayga sizin için destekleyici bir meyve olabilir. Aslında güne başlamadan birkaç dilim ayva tüketmek gün içindeki enerjinize iyi gelecektir.

ayva aynı zamanda ayaklarda oluşan varis sıkıntısına iyi gelmektedir. Tabiki ayvada düzenli olarak kullandığınız zaman etki edecektir.

Ayva aynı zamanda baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Eğer ki bir tutam ayva çiçeğini bir kaşık bal ile karıştırırsanız ve bunu yutarsanız baş ağrısına etki ettiği söylenmektedir. ancak bunun bir doktor kontrolünde olması tavsiye ederim ben.

Ayvanın terletici özelliğini biliyor muydunz? Eğer ki sporla ilgilenen biriyseniz, spordan yarım saat önce bir ayva yemeniz vücudunuzdaki toksinlerin daha kolay uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.

Sizler için ayvanın faydaları hakkında bazı bilgiler topladım. Umarım bu bilgiler sizler için faydalı olacaktır. yorum yazarak okuyarak veya beğenerek destek sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Ayva glisemik indeksi düşük bir meyve, yani kan şekerinizi çok hızlı yükseltmiyor. Dolayısıyla diyabetiniz varsa veya diyet yapıyorsanız ayvayı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ayva ayrıca öğünlerde tercih ettiğinizde lifli yapısı sayesinde tokluk sürenizi uzatarak zayıflamanıza yardımcı oluyor. Diyette tatlı alternatifi arıyorsanız ayvayı haşlayıp ya da buharda pişirerek lezzetli tatlılar hazırlayabilirsiniz.

Ayva sadece yenildiğinde fayda sağlayan bir meyve değildir. Özellikle ayvanın çekirdeği sivilce lekelerine, göz altı morluklarına, dudak çatlaklarına ve el kuruluğuna çok iyi gelir. Ayva çekirdeğini bir gün beklettikten sonra jel kıvamına gelecektir, maske şeklinde kullanabilirsiniz.