Astım Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Astım Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Astım Nedir, Astıma Ne Sebep Olur ve Astımın Belirtileri Nelerdir?

İnsana hava akışını sağlayan yolların daralması ve tıkanması sonucu zor nefes almaya sebep olan, düzensiz ataklar yaparak insanın ömrü boyunca uğraşması gereken bir hastalıktır. Sık görülen bir hastalıktır, tüm dünyada yaklaşık 300 milyon insan astım hastası olarak görünmektedir. Ne yazık ki bu sayı her geçen gün daha da artıyor. Şehirlerde solunan hava, doğaya bırakılan pislikler gibi birçok insan yapımı kirlilik yine insana astım hastalığı olarak dönüyor. Tüm bu kirliliğe tepki gösteren vücut, insanın hava alış yolundaki mukoza zarını şişirerek temiz hava girmesini ister, ancak hava o kadar pis olduğu için bu zar fazla şişer ve hiç hava giremeyecek hale gelir. Bu zaman zaman ataklar halinde astım hastalarının başına gelir. İlkbahar ve yaz aylarında görülen alerjik nezleler tedavi edilmezse astıma sebep olur.

Astıma Ne Sebep Olur?

Astım, insanın vücuduna hava girişiyle ilgili bir hastalıktır. Astımdan kaçınmak için temiz hava solumak bile yeterli olabilir. Ancak günümüzde kırsalda bile hava kirliliği hat safhadayken bunu yapmak pek mümkün olmuyor.

Ev tozu akarları, astımın en büyük sebeplerinden biridir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan akarlar, evlerde toz olabilecek her yerde ortaya çıkabilir. Akar isimli canlılara alerjik özellik gösteren insanlar özellikle yatak odalarında toz yapabilecek her türlü eşyayı yok etmelidirler.

Polenler, toplumun yaklaşık çeyreğinin yakalandığı bahar alerjisinin baş mimarlarıdır. Bu alerji tipi astıma yol açar bu yüzden kontrol altına alınmalı ve her yıl o dönemde önlemler arttırılmalıdır. Polen alerjisi dönemi başladığında ev ve arabaların camlarının kapalı olması, gereksiz yere dışarı çıkılmaması, çıkılıyorsa maske kullanılmalı, dışarıda giyilen kıyafetler evde kirli kalmamalıdır.

Evcil hayvan alerjenleri de astıma yakalanma sebeplerinden biridir. Kedi ve köpeklerin tüylerine, tükürüğüne, idrar ve dışkısına karşı hassas olan insanların evlerine bu canlıları sokmamaları, bulundukları ortama girmemeleri tavsiye edilir.

Ev içi mantarları, nemli, karanlık ve havasız ortamlarda çabucak üreyebilir ve yalnızca astıma değil, birçok başka hastalığa da sebep olabilir. Evdeki nemi azaltmak, evi havalandırmak, üzerinde üreyebileceği odun, eski kitap, kağıt, meyve veya sebzeleri evden uzaklaştırmak çözüm olabilir.

İçeride hava kirliliği büyük bir sebep olabilir. Tabi ki dışarı çıktığınızda hava sizin kontrolünüzde olmadan kirli oluyor, buna yapılabilecek hiçbir şey yok ancak iç ortamın temiz olması önlem olabilir. Sigara kullanılan ortamdan uzak durulmalı, soba ve şömineler dikkatli kullanılmalı, mutfakta aspiratör kullanılmalı ve iyice havalandırılmalıdır.

Astımın Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde astıma yakalanmak işten bile değildir. Sürekli artan hava kirliliği, sağlıksız yaşam koşulları, temiz olmayan ortamlara girip çıkmak, hatta sadece yolda yürümek bile astım sebebi olabilir. Vücut en doğal şekilde tepkisini ortaya koyup aldığı havayı temizlemek ister, ancak ortada temizlenecek hava kalmadığı için astım ataklarına maruz kalınır. Astıma yakalanıldığı ise genellikle hava alım yollarında meydana gelen sorunlar sonucu anlaşılır. Kuru öksürük, öksürük nöbetleri, hırıltılı soluma, göğüsün tıkanması, göğüste sıkışmalar, ıslıklı soluma, nefes darlığı gibi soluma yollarında sorunlar görülüyorsa doktora başvurmakta fayda vardır. Bunların tekrarlı olması, gece ve sabaha karşı ortaya çıkmaları, bazı alerjenlere maruz kalınımı, egzersiz sonrasında yaşanan solunum yolu problemleri de astım teşhisinin konmasında yardımcı olan sorunlardır. Tüm bu sorunlar uykudan uyandırıyorsa, konuşmakta sıkıntı çıkarıyorsa, dudaklarda morarmaya sebep oluyorsa, kalpte çarpıntı yapıyorsa, nabzı hızlandırıyor ve yürümeyi zorlaştırıyorsa hemen bir göğüs hastalıkları uzmanına görünülmelidir.

Yazıyı indirmek için: Astım Nedir ve Belirtileri Nelerdir.docx (13.9 KB)