Arı veya böcek sokması gibi durumlarda neler yapılmalı ve ne tedbirler alınmalı?

Yaz ayları geldiği için bir çoğumuz, yeşillik alanlara uzanıyor, oturuyor ve orada piknikler yapıyoruz. ama hiç de tahmin etmediğimiz bir anda bir böcek ısırması ile ağzımızın tadı kaçabiliyor. Her insan arı ve akrep sokmalarında aynı reaksiyonu göstermeyebilir. hayatımızı veya sevdiklerimizi tehdit eden sorunlara karşı tedbirler alınmalı bu konuda. ben bu makalede uzman görüşleri ve doktor tavsiyelerini derleyip sizlere sunuyorum. herkes için sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Bu gibi durumlarda ilk müdahale nasıl olmalı?

öncelikle arı sokmalarında arının iğnesi görünür bir şekilde vucutta kaldıysa onu çıkarmaya özen gösterin.ardından böceğin veya arının soktuğu bölgeye buz koyun. veya buz bulmak gibi bir imkan söz konusu değilse ısırılan bölgeyi sopuk suya tutmanızda fayda edecektir.

Nelere dikkat edilmeli?

konunun özetinde bahsettiğim gibi her insanın bu tür durumlarda farklı reaksiyonlar gösterdiği gözlenmişitr. işte bu yüzden her şeyden ve her müdaheleden önce, nefes alamayak kadar etkilenen insanlar gibi reaksiyon gösterenleri en yakın tıbbi merkeze götürmekte fayda var. bunun yanı sıra ağız boyun ve dudak gibi bölgelerde arı veya herhangi bir hayvan sokması olduysa doktorlar buz koyulması ve buzun emilmesi taraftarı. tabiki buz olmayan bir yerde buzu oluşturmak hastaneye gitmekten daha çok zaman alacaktır bu durumdada ilk yöntem en yakın bir hastaneye gitmek olmalı. bu gibi durumlarda özellikle dikkat edilmesi gereken çocuklar olarak görüküyor. çünkü çocukların ısırılan yerlerinde herhangi bir şişlik kan zehirlenmesinin bile bir belirtsi olabiliyor. uzmanlar bu konuda özenle bir hastaneye başvurulmasını öneriyor.

Arı veya böcek sokması sonrası durumlar.

başınıza böyle bir durum geldiğinde arının veya herhangş bir böceğin soktuğu bölgede aşırı kaşıntı ihtimali de yüksek. zaman zaman kaşıdın ve buna rağmen geçmediyse halk ilaçları olarak bilinen doğal yöntemlerden bahsedelim. halk ilacı dediğim için bu bilgiler genelde köy tabiblerinden yaşlı teyzelere miras kalmış yöntemlerdir. diğerleri gibi uzmanların önerisi değildir. ve burada gereken ürünlere karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız. bununda bilgisini verdikten sonra başlayabiliriz. öncelikle aşırı kaşınan bölgeyekuru soğan suyu dökülmesi kaşııntıyıgeçiriyor derler. yada soğanı ikiye bölüp iç dediğimiz kısımı sokulan ve kaşınan bölgeye basmanız da aynı faydayı gösterecektir.bir diğer formul ise biraz daha zorlu ve karışık. öncelikle sirkeye tuz ilave ederek limon suyu ilave edebilirsiniz. sokulan bölgeye sürülünce kaşıntı ve ağrı ile mücadele edebilir. birde fesleğen olayı var. bayatlamamış fesleğen yaprağını ezip kaşınan bölgeye bastırmanız da kaşıntıyı engelleyen faktörlerden biridir.

Böceklerin bazı renklerle arası pek iyi değil.

Böceklerin beyaz yeşil ve krem gibi renklerden pek hoşnut olmadıpını biliyormuydunuz? bende yeni öğrendim. kesinliği hakkında her hangi bir bilgim yok ama beyaz yeşil ve krem renkli elbiseler tercih etmeniz böcekleri sizden uzaklaştırabilirmiş. kesinliği olmadan bana neden inandırıcı gelsin bu yöntem diye soracak olursanız. köpeklerin siyah beyaz gördüğünü ve kırmızı rengi pek sevmediklerini duymuştum. yani köpeklerden korkan biriyseniz size kırmızı rengini hiç tavsiye etmiyorum. şimdi içinizden ben istediğim rengi giyerim ve modaya uymak zorundayım diyenleri duyuyor gibiyim. eğer öyleyseniz bile yeşillik alanlarda yeşiili tercih etmeye özen gösterin. zira beyaz veya krem çimenlerde yeşil olacaktır :slight_smile:

Bu makale hakkında faydalı bilgileriniz varmı?

konunu başında uzman ve doktor yorumlarını analiz edip sunacağımızı söyledim ve içerisinde halk arasında yaygınlaşmış yöntemlerden de bahsettim. halk arasında yaygınlaşmış bilgiler köy yerinde görev yapan tabiblerden nenelerimize kalan bilgiler demiştim. benim gözümden kaçan veya anlatılmaya değecek bilgilere sahipseniz bu konu üzerine, başlık altına yorum yazmanızı rica ederim. Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. herkese sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

1 Beğeni

Dünya üzerinde yaşayan birçok böcek çeşidi vardır. Bu da böceğin türüne göre farklı belirtilerin ve sonuçların doğmasına sebep olur. Böcek sokması, genellikle ciltte küçük tahrişlere yol açsa da, böceğin türüne göre bu ısırıklar ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Böceklerin soktuğu yerde genellikle ağrı, şişlik, ısı artışı ve kızarıklık meydana gelmektedir. Bu normal bir reaksiyondur. Genellikle birkaç saat içinde düzelmektedir. İlerde alerjik reaksiyon gelişme riski düşüktür ancak sıfır değildir. Ancak hastada alerjik bir yapı varsa bu kızarıklık lokal olarak kalmamakla birlikte vücutta daha farklı reaksiyonlara neden olmaktadır. Özellikle alerjik bünyelerde bazen hayatı tehdit edebilecek türde tepki verebilmektedir.