Alerji Tedavisinde Dil Altı Damla ve Hap Tedavisi SGK Ödeme Kapsamına Alınsın

image

10 yaşındaki oğlum Efe, alerji hastası ve yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için hap ve damla tedavisi görmesi gerekiyor. Ne yazık ki devletimiz bu ilaçların bedelini karşılamıyor. Maddi durumu uygun olmayan biz ve bizim gibi birçok aile büyük çaresizlik içinde. Evlatlarımıza ihtiyacı olan tedaviyi sağlayamamak çok kötü.

Benim çocuğumun yıllık ilaç masrafı yaklaşık 3500 TL. Tedavisi 3 yıl sürecek bu da yaklaşık 12.000 TL yapıyor. Biz 12.000 TL’yi nasıl ödeyelim?

SGK aynı tedavinin iğne formunun yüzde ellisini karşılıyor. Fakat oğlumun çok fazla alerjene karşı alerjisi olduğu için iğne formuna reaksiyon gösterme olasılığı çok yüksek. Bu yüzden büyük riskler içeren bu tedaviyi uygulayamıyoruz.

Haydi riskleri göze aldık diyelim, aşıya başlama durumunda bunların kendi doktoru tarafından yapılması gerekiyor. İki vasıta değiştirerek doktoruna ulaşılıyor ve haftada iki ders saati devamsızlık yapmak zorunda. Üstelik hala aşı ücretinin yarısını ödememiz gerekiyor ki bu da çok yüksek bir rakam.

Bir firma tarafından yurtdışından dolar üzerinden getirilen damla ve hap formlarının SGK ödeme kapsamına girmesini, oğlum ve onun durumunda olan herkes için istiyorum.

Lütfen siz de kampanyamızı imzalayıp paylaşarak sesimizi duyurmamıza yardım edin.