Akciğer Kanseri

Anim_LungCancer-5a8da8a2ba61770036ba3dc7

Zamanımızın en büyük hastalıklarından birisini ifade eden Akciğer Kanseri, sigarama içmeye bağlı olarak her geçen zaman biraz daha yaygınlaşmaktadır. Akciğer Kanseri, küçük hücreli ve büyük hücreli yayılmalar olarak ikiye ayrılıyor. Her iki kanser tipi de vücutta değişik şekillerde gelişiyor. Küçük hücreli kansere, yulaf hücresi kanseri adı da verilir. Küçük olarak adlandırılmasına rağmen, vücutta en hızlı büyüyen ve gelişen kanser hücresidir. Yaygınlığı az olsa da, giderek büyük hücreli olandan daha sık rastlanmaya başlamıştır. Büyük hücreli akciğer kanseri, daha yavaş vücutta gelişir. En fazla görülen kanser tipi, şuan büyük hücreli akciğer kanseridir.

Akciğer kanserinin oluşum nedenleri arasında birçok etmen vardır ve bu etmenlerin ana temelinde tütün ürünlerinin aşırı tüketilmesi yatmaktadır. Bu nedenle akciğer kanserine yakalanma riski, tütün ürünleri kullanan kişilerde daha fazladır. Tütün içerisinde bulunan kanserojen maddeler, direk akciğer içerisinde ki hücrelerin yapısını bozar. Buda kanser riskinin meydana gelmesine neden olur. Bir kişinin akciğer kanserine yakalanma yaşı, sigarayı ne sıklıkla kullandığına bağlıdır. Günde birden fazla ve çok derin olarak çekiyorsa sigarayı, kısa zaman sonra akciğer kanserine yakalanması muhtemeldir. Puro ve pipoyu gibi ürünlerde kanser riskini arttıran tütün içerikleridir.

Toplumda pasif içici olarak adlandırılan kişiler de, akciğer kanserine yakalanma riski taşırlar. Her ne kadar tütün ürünleri kullanmasalar da, sigara, puro, nargile içenlerin yanında bulunmaları, risk altında olmalarına neden olur. Tütün ürünlerinin yanı sıra, hava kirliliği de akciğer kanserinin nedenleri arasında sayılmaktadır. Bundan başka akciğer riskini arttıran bir durum da, kişinin daha önce akciğere bağlı sağlık sorunları yaşamasıdır. Örneğin kişinin verem hastalığına yakalanmış olması, ileride akciğer hastalığına yakalanma riskini de arttırmaktadır. Akciğer kanserini daha önce yaşayan kişi, her zaman akciğer kanserine yakalanma riskini taşır. Kişinin sigarayı bırakması, kanser riskini azaltıcı en büyük etkenlerden birisidir.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Akciğer kanserine yakalanmamak için ilk yapılacaklardan birisi, tütün ürünlerinden vazgeçmektir. Bugün bu ürünleri kullanan kişiler, aşağıda ki belirtilere maruz kalabilirler ve bu durum kendilerinin akciğer kanserine yakalanma riskini arttırır.

  • Bitmek bilmeyen öksürüğün zamanla daha da vahim bir duruma doğru gitmesi
  • Göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar
  • Tükürdüğünüz zaman kanında dışarı çıkması
  • Nefeslerde yaşanan darlık
  • Sesli ve hırıltılı biçimde nefes alıp-verme
  • Sürekli olarak zatürre veya bronşit nöbetlerinin geçirilmesi
  • Boyun bölgelerinde ve yüz bölgelerinde şişkinliklerin olması
  • İştahsızlık ve aşırı kilo kaybı
  • Bitkinlik ve yorgunluk

Bu belirtileri yaşaya kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski büyüktür. Belirtilerin başka nedenlerden kaynaklanması da muhtemeldir ancak, sigara ve tütün ürünleri kullanan birinde bu belirtilerin bir kaçının görülmesi, muhtemel akciğer kanserinin habercisidir.

Tedavisi

Hastanın durumuna göre akciğer kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri farklılaşır. Kişinin ameliyattan sonra akciğer kanseri hücrelerin kaybolmasından sonra, adjuvan denilen tedaviye devam edilir. Bu tedavi yöntemi, gözle görülemeyen ancak, akciğerlerde olması muhtemel kanserli hücrelerin ölmesini sağlamak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Eğer akciğer kanseri tanısı çok erken zamanda koyulduysa, ameliyattan sonra adjuvan tedavisinin uygulanmasına da gerek duyulmamaktadır. Akciğer kanserinde cerrahi operasyonda gerekebilir. Bu operasyon, akciğerdeki kanserli bölgenin kesilmesine dayanır. Akciğer hastalığının aşırı ilerlemesi durumunda ise, herhangi bir tedavinin uygulanması söz konusu olmayabilir.