Ailevi Akdeniz Ateşi Nedir?

Ailevi Akdeniz ateşi nedir? Bu sorunun cevabını aramadan önce bir yakınımdan bahsetmek istiyorum. Kendisi bu hastalığı yaşayan bir arkadaşımdı. Askere gitmek istedi ancak bir süre asgari hastanede tedavi gördü sonra bir sene ertelendi askerliği ve öteki tedavi de çürük raporu aldı. Bunu belirtmek istedim. Ciddi bir hastalık ve hayatı gerçekten olumsuz etkiler. Peki nedir ailevi Akdeniz ateşi hastalığı? Gelin birlikte inceleyelim. Şimdiden herkes için faydalı bir konu olmasını dilerim.

Ailevi Akdeniz ateşi nedir?

Kısaca AAA diyebiliriz bu hastalığa. Türk, arap ve yahıdilerde görülür genel olarak. Kişi normal bir yaşam sürer ancak arada sırada ataklar geçirir. Bu ataklar dışında normale aykırı bir durum söz konusu değildir. Bu ataklar sırasında özellikle ateş, baş ağrısı ve karın ağrısı görülmekte. Aynı zamanda bir veya iki gün kadar bu ataklar devam etmektedir. Zor bir hastalıktır. Allah kimseye göstermesin diyerek devam edelim.

Ailevi Akdeniz ateşi nedenleri.

Aslında bu sorunun cevabı hastalığa isim koyarken verilmiş. İlk nedeni aile içinde anne veya babada bu hastalığın olması durumunda görülen bir sorundur. İkinci olarak Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda görülür. Yani hastalığın ismini belirlerken sanırım bunlar baz alınmış. Akdeniz bölgesine zannedersem Karadeniz de dahil. Aslında bölgesel bir hastalık olması zannedersem iklim şartları ile alakalı olmalı. Yoksa memleketi Akdeniz olan ama başka bir bölgede yaşayan insanın bu hastalığa yakalanma riski vardır diyemeyiz. Tamamiyle doğanın kanunları olsa gerek :slight_smile:

Amiloidoz’u destekler.

Evet hastalık uzun süre devam ettiğinde malesef başka bir hastalığın kapısını aralıyor. Amiloidoz hastalığı da malesef çok ciddi bir hastalıktır. Bazı organlar da Amiloid birikmesi sonuçu çok kötü sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bunlardan bazıları felç, bilinç kaybı kalp yetmezliği gibi ciddi derecede sorunlardır. Hani derler ya gelince üst üste gelir diye. İşte buda onun bir örneğidir diyebiliriz. Düzenli olarak tedavi görülmeli ve kontrol olunmalı. Belki böylelikle bu sorun engellenebilir.

1997 de bu hastalığa yol açan gen bulunmuş.

Ne diyoruz her zaman, sorun oradaysa çözüm de oradadır. Sene 1997 de hastalığa neden olan hem bulunmuş ancak aradan 20 yıl geçmesine rağmen çözüm hala bulunmuş değil. Tabiki buda bizim doktorlar ve dünya doktorlarının işi. Üzerine durulup gerekli çalışmaları yaptıkları taktirde çözümün bulunacağı aşikar. Bu konuda biraz gayret diyelim.

Kolişisin ilacı tek yöntem

Doktor kontrolu altında bu ilacın verilmesi sonucunda hastalık kontrol edilebilir bir hale geliyor. Aslında belki de bu yüzden tedavi yöntemi gelişmiyor. Zaten geçici bir çözüm olduğu için başka bir alternatif bulmuyorlar belki de. Tabiki bunları bilemeyiz. Belkide daha ciddi işleri vardır uzmanların. Amiloidoz’un oluşmasını da engelleyen bu ilaç şuan ailevi Akdeniz ateşi hastalığının tek tedavi yöntemi. Umarım yakın zamanda daha faydalı yöntemler gelişir diyerek devam edelim.

Sizinde çevrenizde ailevi Akdeniz ateşi yaşayan varmı?

Benim çevremde bir arkadaş var. Atak yaşamadığı zamanlar hiç bir sorun yaşamıyor ancak atak sırasında çok kötü oluyor. Evden dışarıya dahi çıkamıyor. Zaten söylediğim gibi istediği halde askere de gidemeidi. Sizinde çevrenizde böyle sorunlar yaştan insanlar varsa ve faydalı. Bilgilere sahip iseniz makale altına yorum olarak yazmanızı rica ederim. Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar.