Ağız Bakım Seti Nedir? Nasıl Kullanılır? Yatan Hastalar için Önemli Nedir?


(İREM AKKAYA) #1

Ağız sağlığı büyük küçük herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. En küçükten en büyüğe kadar ağızla ilgili bakımların asla aksatılmaması icap ediyor. Beslendikçe de ağız bakımının öneminin asla azalmayacağını ifade edebiliriz. Çünkü gıdalardan kalan artıkların ağız içerisinde asit oluşturması ve daha sonrasında birtakım mikroorganizmalara dönüşerek vücuda karışması hastalıklara neden olabiliyor. Dişlerin çürümesi, ağızda yaraların oluşması ve akabinde gelen çiğneme zorlukları; iyi bir diş ve ağız bakımının olmamasındandır.

Kendi ağız bakımını yapamayan kişiler ne olacak?

Kendi ağız bakımını yapamayan kişiler bebekler ve yatalak kişilerdir. Bebeklerin ağız bakımı, annelerinin sorumluluğundadır. Yine hasta bakımını yapan kişinin de yatalak hastanın ağız bakımıyla düzenli şekilde ilgilenmesi gerekiyor. Aksi durumda ağıdaki mikroorganizmalar yaralara, yaralarda yeme güçlüklerine neden olabilir. Yeme konusunda kalitenin düşmesi, hastanın psikolojik ve bedensel açıdan zayıflaması anlamına geliyor. Bu nedenle hasta bakıcıların hastanın ağız bakımı konusunda dikkatli olmaları lazımdır.

Hasta kişi için ağız bakımı nasıl yapılabilir?

Hasta bakıcılarının işini kolay kılmak ve yatalak kişinin ağız bakımının yattığı yerden yapılmasını sağlamak amacıyla imal edilen sağlık ürünleri bulunuyor. Bu ürünler; ağız bakım jeli, pamuklu çubuklar ve yine ağza sürülen nemlendiriciden oluşuyor. Ağız bakım jeli, özel bir bileşenden oluşuyor ve pamuklu çubuklarla hasta ağzının temizlenmesinde önemli bir etki yaratıyor. Ağız içerisindeki mikroorganizmaların yok edilmesi sağlıyor. Yine nemlendirici jel de, ağzın kurumasından kaynaklanan rahatsızlıkların önlenmesi açısından kullanılıyor.

Yine ağız temizliğini yerine getiren ve daha pratik bir kullanım imkanı sunan ürünler var. Bu ürünler; pamuğunda temizleyici jeli kendiliğinden barındıran ıslak pamuk çubuklardan oluşuyor. Böylece hasta için temizleyici jel ve nemlendiricinin ayrı ayrı uygulanmasına gerek kalmıyor. Ancak ürünler arasındaki farklılıklar söz konusudur. İnsan sağlığı açısından zararsız kimyasalların kullanıldığı jellerin ağız temizliği alanında kullanılan en iyi ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünler sayesinde; yatalak hastaların ağız bakımının yapılması; muhtemel ağız rahatsızlıklarından korunmaları için şarttır. İlgili ağız bakım ürünlerini sitemiz üzerinden tedarik edebilirsiniz.