Acil Sağlık Hizmetleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları 5

1846602_620x410

Soru:

Hastaneye kalp krizi vakası için acilden giriş yaptık. Ancak başka bir hastaneye sevk edildik. 170TL ücret talep edildi. Alınan bu ücret yasal mıdır?

Cevap:

Sosyal güvencesi olmayan kişilerden acil ücreti alınması konusunda kurumumuzca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Sosyal güvencesi olamayan kişilerden bu durumda alınan ücret bedeli ile ilgili şikayet mercii Sağlık Bakanlığı olup kişi anılan bakanlığa yönlendirilmelidir.

Soru:

Acilden giriş yapığı halde bizden para talep ettiler. Bize senet imzalattılar. İmzalatmadan ameliyata ve yatışa izin vermediler. 225 TL ödedim. Ama bizden yatması içinde senet aldılar. Bunu ihbar etmek istiyorum.

Cevap:

Kişinin vermiş olduğu TC no dan GSS li olmadığı yeşil kartlı olduğu anlaşılmaktadır. Kurumca tedavi giderleri karşılanmadığından yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Kişi Sağlık Bakanlığı’na veya İl Sağlık Müdürlüğü’ne yönlendirilmelidir.

Soru:

Acil durumlarda hastanelerin para alması ile ilgili yayınlanan genelgedeki maddelerde ateşin 39 derece olması acil görünmüyor. Beyin kanaması acil görünmüyor. Açık bir şekilde acil durumların ortaya konmasını istiyor. Neler acil durumdur neler değildir bunların açıkça belirtilmesini istiyorum.

Cevap:

Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir. Bunun dışındaki hizmetler acil olarak kabul edilmemektedir.

Soru:

Havaalanında çocuğum düştü. Başına müdahale ettiler. Polis memuruyum. Acil durum olmasına rağmen ücret aldılar. Sadece pansuman yapıldı. Alınan ücret yasal mıdır? Gerekli incelemenin yapılmasını talep ediyorum.

Cevap:

İlgili klinik ile kurumun sözleşmesi olmadığından dolayı ücret alınmıştır. Acil vaka olduğu için başvuru sahibinin elindeki tedavi işlem listesi ve faturalarla bulunduğu ildeki SGK il müdürlüğüne müracaat etmesi halinde kendisine SUT fiyatları üzerinden ödeme yapılabilecektir.

Soru:

Acil kaşesi basıldığı halde acil girişimden ücret alındı, şikayetçiyim.

Cevap:

2008 yılından sonra da sigortalı olduysa eğer sigortalılık durumu devam ediyorsa sağlık hizmeti alması gerekmektedir. Torba yasasıyla, 2008 senesinden sonra sigortalı olması arasındaki ilinti anlaşılamamıştır. Kişi sorunuyla ilgili bulunduğu ildeki SGK İl Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.

Soru:

Katılım payları ile ilgili şikayette bulunmuştum. Sonuç gelmedi. Bana bir yazı geldi. Acil olarak gidildiğinde doktorun acil hal olarak belirtmesi halinde para alınmayacağı bilgisi geldi. Ben acil olarak gittim sabahın 5’inde neden bu şekilde uygulama yapılıyor. Şikayetçiyim. Gereğinin yapılmasını istiyorum.

Cevap:

Kişinin acil hali başvuru saatiyle alakalı değildir. Eğer hekim muayene sonucu rahatsızlığın acil olmadığına hükmederse acil kapsamında değerlendirilmeyeceği açıktır. Diğer yandan acil uygulamaları için kurumca çalışma yapılmakta olup sonuçlandığında duyurular yapılacaktır.

Soru:

09/03/2011 tarihinde acilden giriş yaptık muayene olduk ve gerekli müdahaleler yapıldı. 12/03/2011 tarihinde aynı hastanenin acil bölümüne tekrar giriş yaptık ancak muayene olmadan çıktık . Muayene olmadan çıktığımız için hastane yinede bunu kuruma fatura edebilir mi?

Cevap:

Acilde hastalardan katılım payı alınmamaktadır.

Soru:

25-02-2011 de saat 20:00 da acilden giriş yaptık acilden serum ve oksijen verildi ve çıkış yaptık 1,5 saat kaldık 282 TL aldılar.

Cevap:

Kişinin GSS’li olup olmadığı hususunda bilgi olmadığından yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Kişiye verilecek bilgide GSS’li olduğunu belirtirse konu incelenmek üzere bağlı bulunduğu SGK İl Müdürlüğüne yönlendirilmelidir. Aksi durumda GSS li değilse kurumca yapılacak bir işlem bulunmadığından Sağlık Bakanlığı’na müracaatı önerilmelidir.

Soru:

Bakanın yaptığı açıklamaya istinaden acil hastalara ücret alınmayacak ve kimse dönmeyecek denildi eşim 39 derece ateş ve mide bulantısı ile Devlet Hastanesi’ne gittik ve acilde bakmadılar polikliniğe gitmemizi söylediler daha sonra başka bir Devlet Hastanesi’ne gittim oradan da polikliniğe yönlendirildi. Sistemden ve hastaneleri uygulamalarında şikayetçiyim.

Cevap:

Kişinin GSS’li olup olmadığı bilinmediğinden işlem yapılamamaktadır. Kişi GSS 'li ise hastanenin bulunduğu SGK il müdürlüğüne konunun aktarılması gerekmektedir. Kişi GSS’li değilse kurumca yapılacak bir işlem bulunmadığından başvuru sahibinin Sağlık Bakanlığı’na yönlendirilmesi uygun olacaktır.

Soru:

Biz hastaneye acil olarak gittik ve bizden tedavi masrafları olarak 12 bin lira bizden istendi. Biz bu ücreti ödemeyeceğiz çünkü acil olarak giriş yaptık bilgi istiyoruz incelenmesini istiyoruz.

Cevap:

Kişinin GSS’li olup olmadığı bilinmediğinden işlem yapılamamaktadır. Kişi GSS’li ise hastanenin bulunduğu SGK il müdürlüğüne konunun aktarılması gerekmektedir. Kişi GSS’li değilse kurumca yapılacak bir işlem bulunmadığından başvuru sahibinin Sağlık Bakanlığına yönlendirilmesi uygun olacaktır.